Tajnú súkromnú zbierku výtvarných diel pozostávajúcu z 1500 malieb od umelcov ako Pablo Picasso či Henri Matisse objavili nemeckí colní vyšetrovatelia v zanedbanom byte istého 80-ročného Mníchovčana. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné vydanie magazínu Focus.
Diela boli podľa zmieneného týždenníka zhabané nacistami počas ich 12 rokov trvajúcej moci. Je známe, že v tomto období došlo k odcudzeniu obrovského množstva výtvarných artefaktov, z ktorých časť sa doteraz nenašla. Hoci sa niektoré zničili počas bombardovania cez druhú svetovú vojnu, mnohé naďalej zostali v súkromných rukách.
Vyšetrovatelia objavili zbierku, ktorej hodnotu Focus odhaduje na jednu miliardu eur, už pred vyše dvoma rokmi, záležitosť však bezprostredne nemedializovali. Diela kedysi patrili židovským zberateľom, ktorí ich boli nútení predať za nízke sumy, alebo boli skonfiškované priamo z galérií nacistickými cenzormi.
Úrady vykonali raziu v byte začiatkom roku 2011 po tom, ako jeho obyvateľa zadržali vo vlaku smerujúcom zo Švajčiarska do Nemecka s nedokladovanou hotovosťou pri sebe. Diela následne previezli do bezpečných priestorov colného depozitára. Vyšetrovatelia si najali kunsthistorika, ktorý pomohol určiť pôvod a cenu obrazov.
Magazín ďalej píše, že otec majiteľa bytu bol obchodníkom s umeleckými predmetmi, ktorý dané maľby získal v 30. a 40. rokoch. Jeho syn ich skladoval nasledujúcich 50 rokov na ručne zhotovených drevených regáloch v neusporiadanom tmavom byte a žil z občasného ilegálneho predaja niektorých z nich.
Muža vyšetrujú vo veci daňových únikov, prípad bol odovzdaný prokurátorom v meste Augsburg. Nemecké zákony ukladajú, že väčšina umeleckých diel nadobudnutých v minulosti pod nacistickým útlakom sa musí vrátiť pôvodným majiteľom alebo ich dedičom, ktorí sa toho môžu oficiálne dožadovať na príslušných úradoch.