Spojené štáty nevykonávajú špionáž voči francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi ani iným činiteľom francúzskej vlády. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol šéf diplomacie USA John Kerry.
"Nezameriavame sa na prezidenta Hollanda; naším cieľom nie sú priatelia ako prezident Hollande, a nevykonávame žiadne sledovacie aktivity v zahraničí, pokiaľ na to nie je veľmi špecifický a potvrdený dôvod ohľadom národnej bezpečnosti, o čom v tomto prípade neviem," uviedol Kerry na tlačovej konferencii.
Kerry tak reagoval na utorkové vyhlásenie webovej stránky WikiLeaks, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) špehovala troch ostatných francúzskych prezidentov od Jacqua Chiraca, Nicolasa Sarkozyho až po Francoisa Hollanda.
O odhaleniach informovali ako prví francúzsky denník Libération a spravodajský web Mediapart, ktorí s WikiLeaks spolupracovali. NSA podľa nich tajne sledovala prezidentov, francúzskych ministrov a francúzskeho veľvyslanca v USA najmenej od roku 2006 do mája 2012, keď Hollande prevzal funkciu hlavy štátu od Sarkozyho.
Francúzsky premiér Manuel Valls v stredu uviedol, že Spojené štáty musia čo najrýchlejšie urobiť všetko, čo je v ich silách, aby napravili škody, ktoré na americko-francúzskych vzťahoch napáchala NSA. Valls pred poslancami francúzskeho parlamentu vyhlásil, že odpočúvanie je medzi spojencami "neprípustné".