Indonézske dopravné lietadlo vnútroštátnej linky s 54 ľuďmi na palube sa dnes zrútilo v odľahlej a hornatej časti indonézskej provincie Papua. Oznámil to predstaviteľ vlády. Ide o najnovšiu zo série leteckých katastrof v juhovýchodnej ázijskej krajine, uviedla tlačová agentúra Reuters.
"Najnovšia informácie je, že lietadlo spoločnosti Trigana, ktoré stratilo kontakt s dispečingom, sa našlo pri tábore 3 v okrese Ok Bape v regióne pohoria Bintang," povedal novinárom generálny riaditeľ úradu pre leteckú dopravu. "Obyvatelia poskytli informáciu, že lietadlo narazilo do hory Tangok," dodal.
Zatiaľ nie sú žiadne správy o tom, či niekto nešťastie prežil.
Národná pátracia a záchranná agentúra (BASARNAS) dnes už skôr oznámila, že dvojmotorový turbovrtuľový stroj typu ATR 42-300 spoločnosti Trigana Air Service stratil kontakt s leteckým dispečingom, keď letel nad odľahlou, husto zalesnenou oblasťou východnej provincie Papua, ale snahu vystopovať lietadlo sťažuje zotmenie.
Riaditeľ letovej prevádzky spoločnosti Trigana, Beni Sumaryanto, vyhlásil, že po strate kontaktu s lietadlom vyslala spoločnosť ďalší stroj, aby letel rovnakou trasou, ale pre zlé počasie nič nenašiel.
Podľa oficiálneho účtu BASARNAS-u na Twitteri bol dvojmotorový turbovrtuľový stroj typu ATR 42-300 vyrobený vo Francúzsku a v Taliansku. Na palube sa viezlo 44 dospelých pasažierov, päť členov posádky, ako aj päť detí a dojčiat.
Stroj letel medzi letiskom Sentani v meste Jayapura a mestom Oksibil, južne od Jayapury, ktorá je metropolou provincie Papua.
Letecká doprava sa v Papue, najvýchodnejšej provincie Indonézie, využíva bežne, pretože pozemná doprava je často nemožná.
Lietadlo, ktoré zmizlo z radarov, absolvovalo prvý let pred 27 rokmi, uvádza internetová databáza Aviation Safety Network.
Trigana je od roku 2007 na čiernom zozname zakázaných leteckých dopravných spoločností, ktorý zostavila Európska únia. Takéto spoločnosti majú zakázané lietať v európskom vzdušnom priestore, či už z obáv, že ich stroje nevyhovujú bezpečnostným normám, alebo z obáv, že v ich krajinách nie sú pri registrácii dodržiavané platné predpisy.
Trigana mala od roku 1991, keď začala svoju prevádzku, 14 vážnych incidentov.
Indonézia zaznamenala viacero veľkých leteckých nešťastí. Vlani v decembri sa do Jávskeho mora zrútilo dopravné lietadlo spoločnosti AirAsia počas letu z indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru, pričom zahynulo všetkých 162 ľudí na palube. Havária donútila vládu zaviesť predpisy zamerané na zlepšenie bezpečnosti leteckej dopravy.
Indonézsky prezident Joko Widodo prisľúbil v júli preverenie zastaranej letky vzdušných síl po tom, čo sa vojenské transportné lietadlo zrútilo na severe krajiny a zahynulo pritom vyše 100 ľudí.