Ruské bojové lietadlá aj naďalej podnikajú operácie z leteckej základne Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja. Dokonca ich zintenzívňujú, analyzuje agentúra AP.
Pozrite si ruské bojové lietadlá v Sýrii, ktoré sú nasadené na leteckej základni Humajmím:
Ruské lietadlá využívajú Humajmím v Lázikíji na bombardovanie islamských militantov od 30. septembra v rámci snahy pomôcť sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi poraziť jeho protivníkov na bojovom poli.
Od začatia tejto vojenskej misie v Sýrii podnikli ruské lietadlá takmer 600 bojových operácií. Agentúra AP upozornila, že ide o pôsobivé číslo, vzhľadom na to, že Moskva má v tejto blízkovýchodnej krajine nasadených len niekoľko desiatok strojov.
Najmenej 3000 mŕtvych, z toho viac ako 1000 civilistov, si vyžiadali od konca septembra útoky ruského vojenského letectva v Sýrii. Informovalo o tom 20. januára Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Podľa tohto zdroja bolo medzi zabitými 893 príslušníkov extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá sa zmocnila časti územia Sýrie i susedného Iraku a vyhlásila tam svoj kalifát.
Predstavitelia sýrskej vlády prezidenta Asada a opozičných skupín mali pôvodne v pondelok vo švajčiarskej Ženeve zasadnúť k rokovaciemu stolu. Vysokopostavený predstaviteľ sýrskej opozície George Sabra dnes však vylúčil dokonca aj nepriame mierové rozhovory s vládou prezidenta Bašára Asada, kým nebudú zastavené ruské nálety a zrušené vládne blokády zaľudnených oblastí.
"Pred konferenciou ešte treba odstrániť prekážky. Treba zastaviť bombardovanie civilistov ruskými lietadlami a musí byť zrušené aj obliehanie a blokáda oblastí," povedal Sabra Reutersu do telefónu.