Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2015, 12:54

Existuje polotajná dohoda o presídlení Sýrčanov do Európy, vyhlásil Orbán

Maďarský premiér očakáva, že tento plán bude zverejnený o pár dní v Berlíne.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že existuje polotajná dohoda o presídlení 400-tisíc až pol milióna sýrskych utečencov z Turecka do Európskej únie. Očakáva, že tento plán bude zverejnený tento týždeň v Berlíne, Maďarsko ho však podľa neho nemôže akceptovať.

"Problém presídlenia utečencov bude v nasledujúcich dňoch horúcim zemiakom, aj keď vo svojej podstate zostane v určitej polotajnej rovine (...). Myslím si, že už tento týždeň v Berlíne oznámia, že 400 až 500-tisíc Sýrčanov príde z Turecka priamo do EÚ," uviedol podľa agentúry Reuters Orbán.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v nedeľu na summite EÚ-Turecko v Bruseli novinárom povedal, že komisia v decembri navrhne, ako by bolo možné uskutočniť legálne presídlenie sýrskych utečencov z Turecka do EÚ. Podiel členských krajín by mal byť dobrovoľný, záujem údajne zatiaľ prejavilo osem krajín.

S týmto nápadom prišlo Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová o ňom rokovala s vodcami niektorých významných krajín Európskej únie a novinárom povedala, že EK svoje návrhy predstaví do 17. decembra. V nemeckej tlači zaznelo číslo 400-tisíc ľudí, ktorí sú teraz v utečeneckých táboroch v Turecku.

EÚ v nedeľu na oplátku za turecký prísľub obmedziť migračnú vlnu sľúbila Ankare tri miliardy eur na zlepšenie situácie utečencov, ako aj otvorenie ďalších kapitol prístupových rozhovorov medzi Tureckom a úniou v budúcom roku.

Turci by sa tiež mohli dočkať ciest do Európy bez víz. V Turecku je teraz 2,2 milióna sýrskych utečencov a ďalší ľudia z iných krajín v regióne, predovšetkým z Iraku. Turecko svoje doterajšie výdavky spojené s migračnou krízou vyčísľuje zhruba na osem miliárd dolárov.

Maďarsko patrí spoločne so Slovenskom a Českom k najväčším odporcom povinných kvót na prerozdeľovanie utečencov medzi krajiny EÚ.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.