Kao Jü týmto činom dopustila "nelegálneho vyzradenia štátneho tajomstva cudzincom", informoval 3. ľudový súd prostredníctvom sociálnych sietí.
Šang Pao-ťün, jeden z právnikov novinárky, ktorú Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) zaradil v roku 2000 za "významný príspevok k zachovaniu slobody tlače a slobody prejavu" a "neskrotnú odvahu" na zoznam World Press Freedom Heroes, vyjadril z verdiktu sklamanie a avizoval, že jeho mandantka sa proti nemu odvolá. Šang tiež na súde kritizoval, že novinárku prinútili k priznaniu hrozbami voči jej synovi.
Kao Jü zmizla koncom apríla minulého roka. Po mesiaci prehovorila v štátnom rozhlase, kde povedala, že urobila "chybu". Toto vyhlásenie bolo na súde zaradené medzi dôkazy o jej vine.
Proti najnovšiemu zatknutiu Kao Jü protestovali organizácie ako Reportéri bez hraníc a či Amnesty International. Spojené štáty na marcovom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve vyzvali Čínu, aby novinárku prepustila.
Kao Jü, ktorá vyznáva liberálne hodnoty, uväznili aj po brutálnom potlačení študentských protestov na pekinskom námestí Nebeského pokoja v roku 1989. Do väzenia putovala s desiatkami ďalších kritikov vlády i vlani pred 25. výročím tejto udalosti, ako aj predtým v rokoch 1993 a 1994.