Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2016, 13:00

Máme dohodu, oznámili lídri únie. Dráma sa po dlhých rokovaniach skončila

Tvrdé rokovania lídrov únie s Britániou skončili uzavretím dohody. Prvá o nej informovala litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová cez sociálnu sieť.

Máme dohodu, oznámili lídri únie. Dráma sa po dlhých rokovaniach skončila

Britský premiér David Cameron dnes uzavretú dohodu o úprave vzťahov svojej krajiny s Európskou úniou považuje za dostatočný dôvod, aby pred referendom presadzoval zotrvanie Británie v únii. Povedal to novinárom krátko po tom, čo sa lídri všetkých 28 únijných krajín zhodli na novom nastavení vzťahov bloku a ostrovného kráľovstva. Reformu týchto vzťahov sľúbil Cameron Britom pred tým, než budú v referende rozhodovať o tom, či má krajina zostať súčasťou európskej osmadvacítky.

Dohoda medzi EÚ a Britániou je na stole, rokovania sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. O pol jedenástej miestneho času sa začali množiť informácie zo strany štátnikov, že politická dohoda zameraná na udržanie Spojeného kráľovstva v únii je na stole.

Informáciu prostredníctvom Twitteru potvrdil aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý predsedal dvojdňovému maratónu rokovaní a ktorý informoval, že išlo o jednohlasnú podporu dohode. Krátko na to správu potvrdil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý skonštatoval, že mesiac spoločnej práce s Tuskom na tejto agende sa vyplatil.

V4 zastupoval Sobotka

"Je to dôležitá chvíľa. Európa prejavila obrovskú vôľu pokračovať ako silné spoločenstvo. Snáď to vydrží aj pri riešení ďalších problémov," uviedol český premiér Bohuslav Sobotka v prvej reakcii na svojom účte na Twitteri. Dohoda je podľa jeho slov dobrým kompromisom.

Cameron na twitteri napísal, že dohodnutý text v sobotu predloží svojej vláde. Nové nastavenie vzťahov s EÚ sľúbil Britom vyrokovať pred tým, než v krajine vyhlási referendum o zotrvaní v únii. To by sa veľmi pravdepodobne mohlo uskutočniť ešte pred tohtoročnými prázdninami.

Cameronovým deklarovaným cieľom bolo pred vyhlásením referenda dosiahnuť dohodu o efektívnejšej, operatívnejšej a byrokraciou menej zaťaženej EÚ, v ktorej nemajú všetky krajiny povinnosť ďalej a hlbšie sa integrovať zhodným spôsobom. Rokovania lídrov EÚ sa však od štvrtka preťahovali kvôli štyrom oblastiam, mnohokrát veľmi konkrétnym.

Český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý počas summitu vyjednával v mene krajín V4, odmietal britskú snahu o čo najväčšie obmedzenia niektorých sociálnych dávok vyplácaných Britániou zamestnancom z iných krajín EÚ. Napríklad zamestnaneckých benefitov či prídavkov na deti vyplácaných ľuďom z iného štátu únie, ktorých deti však žijú vo svojej pôvodnej krajine.

Diskusie o záchrannej brzde

Obmedzenie zamestnaneckých výhod má nakoniec vyriešiť "záchranná brzda", ktorá v prípade záťaže systému umožní Britom obmedziť ich vyplácanie novoprichádzajúcim na pracovný trh maximálne na štyri roky.

Dlhá diskusia sa od dnešného rána viedla o dobe, počas ktorej bude môcť táto brzda platiť. Cameron žiadal 13 rokov, výsledný kompromis podľa diplomatov počíta so siedmimi rokmi bez možnosti predĺženia.

Spor o príspevky na deti, keď Cameron trval na indexácii ich výšky podľa životnej úrovne v krajine pôvodu pre všetkých, zatiaľ čo štáty V4 chceli indexáciu len pre novoprichádzajúcich na pracovný trh, bol nakoniec vyriešený zavedením prechodného obdobia, uvádzajú diplomatické zdroje.

"Stalé tesnejšia únia" sa Británie už netýka

Pravidlo - potom čo bude podľa únijných postupov prijaté - bude do roku 2020 platiť len pre deti, ktorých rodičia na pracovný trh v inej krajine EÚ vstúpia prvýkrát. Od roku 2020 už sa bude indexácia týkať všetkých týchto prípadov.

Ďalším bodom, pri ktorom bol Londýn v spore s Francúzskom, boli nezhody ohľadom miery, v ktorej môže Británia ako krajina mimo eurozóny zasahovať do riadenia tejto skupiny štátov zdieľajúcich euro. Paríž odmietala "právo veta" pre Londýn a jeho finančné centrum. Výsledná dohoda podľa diplomatických zdrojov umožňuje každému štátu, aby spornú otázku dostal na program summitu EÚ, teda, aby sa ňou zaoberali vrcholní predstavitelia všetkých členských krajín únie. Podmienkou je, aby takýto postup "zbytočne neohrozoval" rozhodovanie eurozóny.

Vyriešený je tiež spor o interpretáciu formulácie o "stále tesnejšej únii" zo základných únijných zmlúv. Podľa textu, ktorý sa dostal do rúk novinárom a ktorý zverejnil denník Financial Times, je pri najbližšej úprave dané v základných únijných zmluvách jasne najavo, že odkazy na čoraz užšiu úniu sa Británie netýkajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.