V Grécku silnie napätie vyvolané rastúcim počtom utečencov na gréckom území. Kvôli posledným opatreniam krajín ležiacich na takzvanej balkánskej trase začal viaznuť presun imigrantov ďalej do vnútra Európy. Podľa agentúry pre ochranu vonkajších hraníc Európskej únie (Frontex) je zároveň prakticky nemožné, aby sa utečenci, ktorí nemôžu očakávať udelenie azylu, vracali do Turecka.
Šéf Frontexu Fabrice Leggero dnes v Berlíne vyhlásil, že novo prichádzajúci utečenci, ktorí nespĺňajú kritériá pre poskytnutie ochrany a sú považovaní za ekonomických migrantov, by v zásade mali opúšťať Grécko do jedného mesiaca. Vzhľadom k tomu, že drvivá väčšina z nich dorazila na lodiach z Turecka, to znamená, že by sa do tejto krajiny mali tiež vracať. To sa ale nedeje a ani si to nedá vynútiť, ak Turecko či úplne iná krajina tieto osoby neprijme dobrovoľne. Je tak takmer isté, že všetci zostanú v Grécku, upozornila agentúra AP.
Vedúci predstavitelia EÚ teraz hľadajú spôsoby, ako presvedčiť Ankaru k splneniu záväzku, aby zabraňovala už na svojom území utečencom v tom, aby mierili ďalej do Grécka.
Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi, ktorý dnes navštívil grécky ostrov Lesbos, kde sa vyloďuje väčšina utečencov mieriacich do Európy cez Turecko, varoval, že uzatváranie hraníc na balkánskej ceste vedie k chaosu.
"Sme veľmi znepokojení množiacimi sa správami, ktoré máme o uzatváraní európskych hraníc pozdĺž balkánskej cesty, pretože to vyvolá viac chaosu a zmätku," citovala Grandiho agentúra AFP.
Podľa serveru denníka To Vima je situácia v Grécku výbušná. Polícia vozí stovky utečencov späť od hranice s Macedónskom, ktoré prestalo púšťať Afgancov a začalo regulovať aj prejazd osôb s nárokom na udelenie azylu po tom, čo od piatku to isté začalo robiť Rakúsko a v dominovom efekte ostatné krajiny ležiace na balkánskej trase. V metropole Aténach sa hromadia ďalšie tisíce ľudí, pre ktorých zatiaľ nemá zmysel smerovať na sever.
Ubytovacie kapacity pre utečencov sú nedostatočné a úrady začínajú uvažovať o tom, že by ich aspoň dočasne začali umiestňovať napríklad v športových areáloch po celom Grécku. Tieto plány však podľa To Vima vzbudzujú odpor a nevôľu miestnych obyvateľov.
Grécky minister obrany Panos Kammenos dnes obvinil Turecko, že sa snaží torpédovať nedávnu dohodu v NATO na začatie kontroly námorných hraníc medzi oboma štátmi plavidlami krajín Severoatlantickej aliancie. Tie sa zatiaľ zdržujú v medzinárodných vodách a neoperujú na pomedzí teritoriálnych vôd Grécka a Turecka.
Kammenos pred tromi týždňami tvrdil, že všetci migranti, ktorých lode NATO zadržia na mori, budú vrátení do Turecka. Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga nemá byť však úlohou misie zachytávať a odkláňať späť lode s utečencami, ale zdieľať s miestnymi úradmi informácie, zabezpečiť dohľad nad oblasťou a prispieť tak k prerušeniu trás pašerákov.