Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová sa po sérii víťazstiev vo volebný superutorok, ktorý bol najväčším volebným dňom v amerických primárkach, priblížili k získaniu nominácií svojich strán pre novembrové prezidentské voľby. Každý z nich zvíťazil v siedmich z 11 štátov, v ktorých sa hlasovalo, a posilnil tak svoj náskok pred súpermi zo svojej strany, informovala tlačová agentúra AP.
Trump zvíťazil v republikánskych primárkach v južných štátoch Virgínia, Georgia, Alabama, Tennessee a Arkansas a tiež v štátoch Massachusetts a Vermont na severe.
Clintonová zvíťazila v demokratických primárkach v štátoch Texas, Virgínia, Georgia, Alabama, Massachusetts, Tennessee a Arkansas, kde bol jej manžel Bil Clinton guvernérom predtým, ako ho v roku 1992 zvolili za prezidenta.
Clintonovej jediný oponent Bernie Sanders vyhral primárky v Oklahome a volebné zhromaždenia v Minnesote a Colorade, ako aj primárky vo svojom domovskom štáte Vermont, ale neuspel u voličov z radov menšín, ktorí sú pre Demokratickú stranu v prezidentských voľbách rozhodujúci.
V radoch republikánov zvíťazil konzervatívny senátor Ted Cruz vo svojom domovskom štáte Texas a tiež v Oklahome, pričom jeho spolustraník Marco Rubio získal v Minnesote svoje prvé víťazstvo. Cruz zúfalo potreboval zvíťaziť v Texase, aby vôbec zostal v súboji o prezidentskú nomináciu, a víťazstvo Newyorčana Trumpa na Juhu je preňho úderom. Ďalší republikánsky uchádzač o prezidentskú nomináciu, guvernér Ohia John Kasich, nezvíťazil v žiadnom štáte rovnako ako neurochirurg Ben Carson.
Trump vyšiel z volebného superutorka ako jasný popredný kandidát. Využil obavy voličov nahnevaných na Washington a majúcich strach z terorizmu, imigrácie a obavy z neistej ekonomiky. Jednoduchými, ale často drsnými vyjadreniami sa dostal na čelo republikánskych kandidátov so sľubom, že pod jeho vedením "bude Amerika opäť veľká".
Bývalá ministerka zahraničných vecí Clintonová zvíťazila v štátoch Juhu USA, kde černošskí voliči tvoria významnú časť základne Demokratickej strany a v drvivej väčšine ju podporujú.
Na víťaznom mítingu v Miami Clintonová, ktorá chce byť prvou americkou prezidentkou, svojim stúpencom povedala, že "Amerika nikdy neprestala byť veľká".
"Dnes je jasné, že stávky v týchto voľbách nikdy neboli vyššie a reči, ktoré počujeme z druhej strany, nikdy neboli hrubšie. Pokusy rozdeliť Ameriku - na nás a ich - sú zlé a nesmieme to dopustiť," uviedla.
Trump na jej nepriamu kritiku svojej osoby reagoval na tlačovej konferencii na Floride vyjadrením, že Clintonová je už príliš dlho súčasťou politiky, ktorá Američanov sklamala, a ak nedokázala presadiť zmenu doteraz, nedokáže to nikdy, informovala tlačová agentúra DPA.
Odmietol námietky, že nie je dostatočne konzervatívny a zdôraznil, že využije svoj podnikateľský um, aby presadil v Kongrese, čo treba. "Som zjednotiteľ," povedal na tlačovej konferencii v Palm Beach. "Keď sa toto všetko skončí, pôjdem po jednej osobe, a tou je Hillary Clintonová."
Republikán Marco Rubio na mítingu vo svojej domovskej Floride obvinil Trumpa, že sa pokúša využiť neznášanlivosť medzi ľuďmi a že otvorene neodmietol fanatizmus.
Vyhlásil, že o niekoľko týždňov, keď budú primárky na Floride, tamojší voliči vyšlú jasnú správu, že "stranu Lincolna a Reagana - a úrad prezidenta USA - nebude nikdy zastávať podvodník".