Skupina migrantov zablokovala dnes na gréckej hranici s Macedónskom železničnú trať na protest proti tomu, že ich Macedónsko odmieta pustiť na svoje územie a nemôžu tak pokračovať v ceste do západnej Európy. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Skupina migrantov si na gréckej strane ľahla na železničné koľaje a bránila tak v jazde ďalej na juh nákladnému vlaku, ktorý práve prešiel cez hranicu z Macedónska.
Na gréckej strane hranice je uviaznutých približne 10.000 ľudí. Macedónske úrady vyhlásili, že vpustia iba toľko ľudí, koľko ich pustí nasledujúca krajina na tejto trase na sever, teda Srbsko. Grécka polícia uviedla, že za posledných 24 hodín, do dnešnej 6.00 hod., mohlo prejsť cez hranicu do Macedónska celkovo 500 ľudí.
Niektorých z nich však macedónske úrady potom vrátili späť s tvrdením, že nemali v poriadku doklady. Jeden muž stratil vedomie, keď ho vrátili. Migranti povedali, že Macedónsko neprijíma pečiatky vytvorené na počítači, aké dáva grécka polícia, a preto títo ľudia nemôžu preukázať, že ich doklad totožnosti je pravý.
Adnán Abdalláh zo Sýrie čakal na prekročenie hranice z Grécka do Macedónska tri dni, ale keď ho nakoniec vpustili, vrátili ho naspäť, pretože pečiatka na jeho doklade utečenca je vytvorená na počítači.
"Tu (v Grécku) tvrdia, že všetko je v poriadku, ale na druhej strane to neuznávajú," povedal frustrovaný Abdalláh pre agentúru AP.
Varovanie Tsiprasa
Jednostranné opatrenia členských krajín Európskej únie, ktoré sa pokúšajú zvládnuť utečeneckú krízu, škodia solidarite a musia prestať, zhodli sa dnes predseda Európskej rady Donald Tusk a grécky premiér Alexis Tsipras.
"Grécko bude vyžadovať, aby všetky (členské) krajiny rešpektovali európsku zmluvu a aby boli uvalené sankcie na tých, ktorí ju rešpektovať nebudú," povedal Tsipras po stretnutí s Tuskom pred budúcotýždňovým mimoriadnym summitom EÚ a Turecka o migračnej kríze (7. marca).
"Vyzývame na zastavenie jednostranného konania v Európe," zdôraznili.
Predstavitelia EÚ agentúre Reuters povedali, že Európania a najmä nemecká vláda požadujú, aby Turecko znížilo počet migrantov prichádzajúcich denne do Grécka na maximálne tisíc za deň a podmieňujú tým rokovania o prevzatí určitého počtu sýrskych utečencov priamo z Turecka.
Tsipras povedal, že Grécko bude naďalej robiť, čo môže, aby zaručilo, že žiaden migrant či utečenec nezostane bezmocný, ale nemôže túto ťarchu znášať samo.
"Nedovolíme, aby bolo Grécko alebo akákoľvek iná krajina premenená na veľkosklad ľudí. Nachádzame sa v rozhodujúcom okamihu pre budúcnosť Európy... A urobíme všetko pre to, aby bola uplatnená schengenská zmluva a ženevská konvencia. Nebudeme ľudí vracať na more a riskovať životy detí," vyhlásil.
Tusk: Je to na nič
Predseda Európskej rady dnes z Atén varoval prípadných ekonomických migrantov, aby ani nepomysleli na to, že sa vydajú na cestu do Európy. Tusk povedal, že ľudia, ktorí hľadajú lepší život, ale neutekajú pred vojnou, by nemali riskovať svoje životy ani peniaze a platiť pašerákom ľudí, aby ich dopravili do Európy.
"Je to na nič," vyhlásil. "Grécko ani žiadna iná európska krajina už nebudú tranzitnými krajinami," citovala ho tlačová agentúra AP.
Tusk bol v Aténach v rámci svojej cesty po krajinách najviac postihnutých migračnou krízou v Európe. Podľa predstaviteľov EÚ dnes v Aténach a neskôr v Ankare zdôrazní, že Turecko by malo byť schopné znížiť počty migrantov veľmi rýchlo na "nízke trojciferné číslo". Ak by totiž denne pricestovalo do Grécka tisíc utečencov, bolo by ich za rok 350-tisíc.
Drvivá väčšina z približne jedného milióna migrantov, ktorí prišli do Grécka počas uplynulých 14 mesiacov, nastúpila na lode a člny pašerákov ľudí na tureckom pobreží.