Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2016, 00:00

Továreň na falošné pasy skrývala fotky teroristov. Polícia ich mala pol roka

Belgická polícia už v októbri 2015 získala fotografie a falošné mená tisícov ľudí, ktorým islamisti v Bruseli vyrábali cestovné doklady. Boli medzi nimi aj teroristi, ktorí sa zúčastnili útokov v Paríži a Bruseli.

Továreň na falošné pasy skrývala fotky teroristov. Polícia ich mala pol roka
Zdroj: Reuters

Protiteroristická jednotka podľa talianskeho denníka La Repubblica cez víkend zadržala Alžírčana menom Djamal Eddine Ouali (na snímke), na ktorého vydala belgická polícia medzinárodný zatykač. Muž dolapený v juhotalianskom mestečku Bellizzi neďaleko prístavu Salerno podľa talianskej polície patril medzi zločincov, ktorí vyrábali a distribuovali falošné cestovné pasy.

Správa talianskej polície uvádza, že zatknutie Oualiho súvisí s minuloročnou raziou proti radikálnym džihádistom na bruselskom predmestí Saint-Gilles. Špeciálna jednotka tam údajne prepadla dielňu na výrobu falošných pasov.

Kriminalisti v nej našli tisíce digitálnych fotografií a falošných mien ľudí, ktorí nové doklady už získali, alebo ich plánovali vyrobiť. Nechýbali ani niektorí z teroristov, ktorí o mesiac neskôr zabili 130 ľudí v Paríži a tento týždeň ďalších 31 v belgickej metropole.

Jedným z mužov, ktorého tvár polícia našla v databáze pasových fotografií, bol napríklad neskorší atentátnik z bruselského letiska Najim Laachraoui. V záznamoch dielne bolo aj jeho falošné meno Soufiane Kayal, pod ktorým džihádista priplával do Európy medzi utečencami.

Najim Laachraoui.
Zdroj: Reuters

Mesiac pred raziou v dielni pod týmto menom bez povšimnutia prešiel policajnou kontrolou, keď ho nedávno zatknutý terorista Salah Abdeslam viezol z Balkánu do západnej Európy. V aute s nimi podľa AFP išiel aj Mohamed Belkaid, ktorého polícia minulý týždeň zastrelila. Aj jeho fotografie sa mimochodom našli v dielni na falošné pasy, a to pod menom Samir Bouzid. Samotný Abdeslam v databáze figuroval ako Yassine Baghli.

Práve Laachraouiho prípad ukazuje, že ani veľa indícií nemusí viesť k včasnému dolapeniu teroristov. Mladý absolvent katolíckej školy a brat úspešného belgického reprezentanta v taekwonde odišiel vo februári 2013 do Sýrie, kde sa pripojil k hnutiu Islamský štát.

Jeho rodina to podľa svojich slov okamžite nahlásila polícii, ktorá však neprišla ani prehľadať byt. V októbri 2015 polícia získala jeho fotografiu aj pseudonym a spätne sa prišlo na to, že islamista o mesiac skôr prešiel maďarsko-rakúsku hranicu s tým, že ide s kamarátmi na výlet do Viedne. Domovú prehliadku vyšetrovatelia podnikli až po novembrovom terore v Paríži.

Nie je jasné, či sa policajti dovtedy napríklad pokúsili porovnať fotografie z databázy pasov s fotografiami belgických džihádistov, o ktorých vedeli, že nedávno odišli bojovať na Blízky východ.

Laachraoui však aj tri mesiace po parížskych atentátoch ďalej žil v Belgicku, kde si na polícii známe meno Soufiane Kayal napríklad prenajal byt v mestečku Auvelais.

Až v pondelok 21. marca vydala polícia vyhlásenie, v ktorom žiada verejnosť o akékoľvek informácie týkajúce sa Kayala či Laachraouiho, pretože sa jej vďaka vzorkám DNA podarilo odhaliť jeho pravú identitu. Nasledujúce ráno zavraždil Laachraoui a bratia Bakraouiovci na letisku a v bruselskom metre 31 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.