Reuters
StoryEditor

Francúzi protestujú proti reformám. Eiffelovku uzavreli

31.03.2016, 14:43
Autor:
TASRTASR

Štrajk na protest proti vládnym reformám na trhu práce, ktorými by sa vo Francúzsku de facto mohol zrušiť 35-hodinový pracovný týždeň a ďalšie ustanovenia zákonníka práce, dnes v niektorých mestách krajiny sprevádzali aj pouličné zrážky demonštrantov s políciou.

Ako informovala agentúra AP, došlo k nim napríklad v mestách Nantes a Rennes na západe krajiny, ale aj v Paríži, kde sa k pokojnému pochodu ulicami mesta pridala agresívna mládež, ktorá petardami, dymovnicami a kameňmi zaútočila na políciu. Policajti na rozohnanie davu použili slzotvorný plyn. Zadržaných bolo niekoľko osôb.

Protestné akcie zasiahli aj do života turistov. Prevádzkovateľ Eiffelovej veže totiž oznámil, že vzhľadom na nedostatok personálu zostane dnes táto pamätihodnosť pre verejnosť uzavretá.

Štrajk síce nezasiahol do prevádzky parížskeho letiska Charlesa de Gaulla, ale 20 percent letov tam bolo zrušených.

Štrajk sa prejavil i na činnosti štátom spravovaných nemocníc a štátom vlastnených médií, informovala AP. Štátna železničná spoločnosť SNCF vopred upozornila cestujúcich na obmedzenie premávky na vnútroštátnych a regionálnych tratiach. Medzinárodné vlakové spojenie s Londýnom a Bruselom by štrajk nemal ovplyvniť.

Prímestské vlaky RER v oblasti Paríža premávajú dnes s obmedzeniami, čo sa prejavilo náporom cestujúcich aj zvýšeným počtom áut na cestách v Parížskej oblasti, kde sa vytvárali dlhé kolóny.

K dnešným protestom sa pridali aj študentské organizácie a zamestnanecké zväzy, ktoré tiež odmietajú návrhy predložené socialistickou vládou, pretože ich považujú za vážny zásah do ťažko vybojovanej sociálnej ochrany zamestnancov a ich výhod.

Oficiálne 35-hodinový pracovný týždeň zaviedli v roku 2000, aby podporili tvorbu nových pracovných miest. Odvtedy je však súčasťou politických diskusií, ale aj spornou témou medzi radovými Francúzmi.

Pravica a zástupcovia firiem tvrdia, že skrátený pracovný týždeň je hlavnou príčinou hospodárskej krízy vo Francúzsku, ktoré bojuje s desaťpercentnou nezamestnanosťou.

Ľavica skrátený pracovný čas bráni, pretože podľa nej vedie k väčšej pohode zamestnancov a zvýšenej produktivite.

V skutočnosti zamestnanci vo Francúzsku pracujú dlhšie ako 35 hodín týždenne, pričom mnohí z nich dostanú namiesto mzdy ako náhradu dovolenku navyše.

Reforma navrhovaná vládou premiéra Manuela Vallsa chce zjednodušiť terajší stav a umožniť firmám, aby si priamo so zamestnancami dohodovali dĺžku pracovného času a nadčasy a nemuseli sa tak držať pravidiel stanovených odborármi či príslušným rezortom. Podľa agentúry AP návrh prakticky umožňuje firmám, aby zaviedli až 48-hodinový pracovný týždeň a 12-dňový pracovný cyklus. Vo výnimočných prípadoch by zamestnanci mohli pracovať dokonca až 60 hodín týždenne.

Firmy by získali aj "voľné ruky" v čase vážnych ekonomických problémov a mohli by vtedy skrátiť pracovný čas a znížiť zamestnancom plat. Návrhy upravujú aj obmedzenia pri prepúšťaní zamestnancov, čo firmy teraz vedie k tomu, aby nevytvárali stále pracovné miesta.

O vládnom návrhu by sa v parlamente malo rokovať v apríli.

01 - Modified: 2022-02-10 09:03:18 - Feat.: - Title: Finlandizácia Ukrajiny? Macron oprášil Zemanovu kacírsku myšlienku 02 - Modified: 2021-11-14 07:57:09 - Feat.: - Title: Márnivá kráľovná, ale aj obeť hoaxov. Šperky Márie Antoinetty sa dnes dražia za milióny 03 - Modified: 2021-11-05 12:52:06 - Feat.: - Title: Francúzski biskupi priznali „zodpovednosť“: Za posledných 70. rokov evidujú viac ako 200-tisíc zneužitých detí 04 - Modified: 2021-07-13 08:35:51 - Feat.: - Title: Francúzi spravili radikálne rozhodnutie. Pre zdravotníkov zavedú povinné očkovanie 05 - Modified: 2021-07-06 09:16:44 - Feat.: - Title: Začína sa filmový festival v Cannes, do poroty vybrali prvého černošského filmára v histórii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. november 2024 03:21