Pri dnešnom útoku azerbajdžanským bezposádkovým lietadlom na autobus vezúci arménskych dobrovoľníkov v Náhornom Karabachu zomrelo päť ľudí. Oznámilo to arménske ministerstvo obrany, ktoré cituje agentúra Reuters.
Azerbajdžanské vládne jednotky už tretí deň bojujú v obnovených stretoch s povstalcami podporovanými Arménskom o územie Náhorného Karabachu.
Arménsky prezident Serž Sarkisjan varoval dnes na margo udalostí z uplynulých dní, že náhla eskalácia násilia v tomto spornom regióne má potenciál vyústiť do vojny medzi Arménskom a susedným Azerbajdžanom.
"Ďalšia eskalácia vojenských akcií môže vyústiť do nepredvídateľných a nezvratných dôsledkov, a to až do rozsiahlej vojny," povedal arménsky líder na schôdzke s vyslancom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), napísala agentúra Interfax. "Toto prirodzene ovplyvní bezpečnosť a stabilitu nielen na južnom Kaukaze, ale i v Európe," dodal Sarkisjan.
Situácia v Náhornom Karabachu, na ktorý si robia nárok Arménsko a Azerbajdžan, je aj dnes napätá. Ako informovala arménska agentúra ARKA s odvolaním sa na ministerstvo obrany medzinárodne neuznanej Náhorno-karabašskej republiky, ktorá je pod kontrolou miestnych etnických Arménov a Arménskej republiky, azerbajdžanské sily obnovili v noci ostreľovanie karabašských jednotiek pozdĺž celej kontaktnej línie, ako aj v blízkosti obývaných oblastí.
Boje v Náhornom Karabachu, ktorý je pod vojenskou kontrolou Arménska, ale Azerbajdžan ho považuje za svoje, Arménskom okupované územie, vypukli v sobotu.
Arméni majú pod kontrolou Náhorný Karabach od vojny, ktorá sa skončila v roku 1994. Arménsko-azerbajdžanský spor sa už celé roky bezúspešne rieši rokovaniami pod záštitou OBSE.