V sýrskej provincii Homs sa v noci na utorok zrútil ruský bojový vrtuľník Mi-28N. Podľa ruského ministerstva obrany pri páde zomreli obaja piloti. Ministerstvo dodalo, že stroj nebol zostrelený. Telá pilotov boli prevezené na ruskú leteckú základňu Hmímím, píše agentúra Reuters.
"12. apríla o 1:29 sa zrútila helikoptéra ruského letectva, obaja členovia posádky zahynuli. Na mieste nešťastia už pracujú leteckí experti, ktorí zisťujú príčiny nehody," stojí vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.
Vrtuľník Mi-28 patrí k najpokročilejšej technike ruskej armády. Nasadenie jeho varianty Mi-28N "Nočný lovec" potvrdili v polovici marca zábery britských spravodajských serverov, špekulovalo sa však o tom už od októbra minulého roka. Podľa analytika a publicistu Lukáša Visingra je tento stroj v podstate náprotivkom slávneho amerického AH-64 Apache.
"Pôvodná verzia Mi-28 vznikla za studenej vojny, súčasná podoba Mi-28N je ale oveľa pokročilejšia, najmä čo sa týka elektroniky. Mi-28N sa v ruskom letectve používa predovšetkým na ničenie tankov a priamu leteckú podporu. V tejto úlohe nahrádza staršie verzie známeho typu Mi-24 a ruské letectvo chce kúpiť stovky kusov," povedal pre iDNES.cz Visingr.
Nejde o prvý pád vrtuľníka Mi-28 od jeho uvedenia do výzbroje Ruska v roku 1987 (prototyp Mi-28N prvýkrát vzlietol v roku 1997). 15. februára 2011 sa tento stroj zrútil v ruskom regióne Stavropol. Jeden z pilotov nešťastie neprežil. V auguste 2015 sa vrtuľník Mi-28 zrútil na leteckej prehliadke v blízkosti mesta Rjazaň, pripomína web The Aviationist. Podľa výpovede kopilota, ktorý nehodu prežil, pád zapríčinila porucha hydrauliky.
Rusko v polovici marca na pokyn prezidenta Vladimira Putina začalo so sťahovaním svojej armádnej techniky zo Sýrie. Krajinu opustili napríklad stíhacie bombardéry Suchoj Su-34.
Rusko v krajine na dvoch základniach ponecháva asi tisíc členov vojenského personálu, niekoľko posádok lietadiel a podľa agentúry Interfax aj systém protileteckej obrany S-400. V krajine zostávajú aj vojenskí špecialisti, ktorí radia sýrskej armáde.
Agentúra AFP uviedla, že Rusko od začiatku intervencie v septembri 2015 nasadilo v Sýrii zhruba päťdesiat útočných lietadiel, bombardérov a vrtuľníkov. Moskva nikdy presné počty o nasadených silách nezverejnila, odhadovalo sa, že mala v Sýrii asi 4 000 mužov a 80 bojových lietadiel a vrtuľníkov. Vojna stála Kremeľ v prepočte asi 440 miliónov eur.
Hoci od konca februára platí v Sýrii prímerie, v minulých dňoch boli boje v značnej sile obnovené v okolí Halabu, v provincii Latákíja a tiež Hamá. Tento týždeň majú byť v Ženeve obnovené mierové rozhovory a ich koordinátor Staffan de Mistura pri pondelkovom rokovaní v Damasku žiadal sýrsku vládu, aby sa zasadila o udržanie pokoja zbraní.