Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2016, 19:22

Desiatky domov, golf aj jazero. Celú dedinu predávajú za 9 miliónov

Desiatky domov, golf aj jazero. Celú dedinu predávajú za 9 miliónov
Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/foto.aspx?r=firmy-trhy&c=A160414_121135_firmy-trhy_pave&foto=PAV629a36_tar03.jpg

V Tasmánii je za trinásť miliónov austrálskych dolárov (v prepočte asi 8,9 milióna eur) na predaj dedina Terraleah s niekoľkými desiatkami domov, jazerom plným rýb a stádom dobytka. Akonáhle sa ponuka objavila na trhu, vyvolala záujem kupcov od Číny po Singapur. 

„Ešte nikdy som nepredával celú dedinu,“ povedal maklér John Blacklow, poverený predajom obce, ku ktorej patria pozemky s rozlohou 145 hektárov.

Osada vznikla v 30. rokoch ako miesto pre ubytovanie personálu hydroelektrárne. Obývalo ju niekoľko stoviek ľudí, ale s postupnou automatizáciou tasmánskych elektrární a priehrad prestal byť stály personál potrebný a dedina Terraleah začala koncom 60. rokov pustnúť.

Predávajúcim je Julian Homer, ktorý dedinu v minulosti kúpil a postaral sa o opravy. „Práve dokončil trinásťročný renovačný program. Celá dedina - všetkých 33 jej domov - bolo kvalitne opravených. Je pripravená pre niekoho, kto ju bude rozvíjať na účely turistiky,“ povedal Blacklow.

Teraz dedina nemá stálych obyvateľov, žije tam len personál, ktorý sa stará o údržbu a infraštruktúru.

Návštevníci môžu loviť lososy či pstruhy, organizovať výlety do okolia, hrať golf, pozorovať divé kačice, klokany či tasmánskych čertov. Dedina sa objavila v ponuke nehnuteľností len minulý týždeň a podľa Blacklowa už prejavilo záujem 40 ľudí aj podnikov z Austrálie, ale aj z Číny, Hongkongu a Singapuru.

Ingrid Mitchellová, ktorá v Terraleah žila ako dieťa, povedala, že tam zažila veľkú slobodu, horúce letá a veľmi chladné zimy s množstvom snehu. „Bola to rušná dedina, mali sme mäsiara, obchod, školu, poštu a bazén. Každý rok sa v tamojšom centre oslavovali Vianoce, boli to nádherné časy,“ oznámila televízii ABC.

Max Attenborough do dediny zavítal ako turista a uchvátil ho zachovaný štýl art deco. „Som staviteľ a viem, že dnes sa tak už nestavia, je to krásne,“ povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.