Na bielo omietnutej stene veľkej kuchyne dominujú dva obrazy -- stredný s portrétom kubánskeho revolucionára Che Guevaru a menší s tvárou Krista. Svojráznu dvojicu dopĺňa fotografia generála Peróna s manželkou Evitou po boku. To sú idoly, ktoré uctieva domáci pán, tridsaťdvaročný Gustavo, medzi priateľmi známy ako "padre", otec. Jeho dom pokrytý vlnitým plechom je v takmer dvestotisícovom meste Esteban Echeverria všeobecne známou adresou. Každý, kto potrebuje, tu nájde aspoň trochu útechy.
Ale napríklad tečúcu vodu, či dokonca plyn, by ste v tomto dome márne hľadali, podobne ako v tisíckach ďalších. Esteban Echeverria je jedno z mnohých satelitných miest metropoly Buenos Aires. Vzniklo v 50. rokoch, keď sa generál Perón masívnymi štátnymi investíciami pokúsil o industrializáciu Argentíny. V dôsledku ekonomických zmien začiatkom 90. rokov však väčšina okolitých fabrík skrachovala a ľudia zostali bez práce i nádeje.
Buenos Aires a okolité satelitné mestá, to sú dnes dva svety. Aj preto sa prvé kolo prezidentských volieb pred dvoma týždňami skončilo tak, ako sa skončilo. Prvé dve miesta obsadili perónisti. S náskokom dvoch percent vyhral bývalý prezident Carlos Menem a tesne za ním sa umiestnil bezfarebný bývalý patagónsky guvernér Nestor Kirchner, ktorého podporuje aj úradujúci prezident Eduardo Duhalde. Práve medzi Menemom a Kirchnerom sa bude rozhodovať 18. mája v druhom kole argentínskych prezidentských volieb.
Gustavo je Kirchnerovým človekom. Už osem rokov nevykonáva kňazské povolanie, avšak o ľudí sa stará napriek tomu -- ako funkcionár druhej najväčšej odborovej centrály CTA. Okrem toho, že organizuje pouličné protesty nezamestnaných, vo svojom dome zriadil aj vývarovňu pre tých najchudobnejších. A 1 200 rodinám v okolí rozdeľuje štátnu sociálnu pomoc, ktorá predstavuje 50 dolárov na mesiac a rodinu. Také niečo dodáva Gustavovi a jemu podobným značný vplyv pri terajších voľbách. Agentúry zaoberajúce sa prieskumami verejnej mienky preto predpovedajú, že Kirchner v druhom kole nad Menemom jasne zvíťazí. Menem totiž v predvolebnej kampani okrem iného vyhlásil, že programy sociálnej pomoci jednoducho škrtne. Pod hranicou chudoby pritom dnes žije polovica obyvateľov krajiny.
"Menema nechceme, neželáme si návrat do minulosti, želáme si pokrok," vzrušene hovorí štyridsiatnička Graciela, jedna z tých, čo Gustavovi pomáhajú. Tvrdí, že Menemovi ľudia jej ponúkli na mesiac sto dolárov, ak bude preňho získavať hlasy. Za to by mohla vraj aj rozdeľovať potravinové balíčky v hodnote troch doláre -- pochopiteľne, len tomu, kto by volil Menema.
Napriek tomu, že obaja kandidáti sú perónistami, medzi ich voličmi je ostrá deliaca čiara -- až taká, že vo verejnosti sa čoraz častejšie objavujú pragmatické názory, podľa ktorých obdobie po voľbách musí bezpodmienečne priniesť zmenu -- spoločnosť nemôže zostať rozdelená, ak sa krajina má vymaniť z dlhodobej krízy. (hn/gaf)
StoryEditor