Reuters
StoryEditor

Únia pohrozila Turecku sankciami pre zámer otvoriť opustené cyperské mesto

27.07.2021, 21:39
Autor:
TASRTASR
Štvrť známa aj pod tureckým menom Maraš zostala po invázii opustená a obohnaná plotom, rovnako ako aj celá Famagusta.

Európska únia v utorok naznačila, že by mohla voči Turecku zaviesť sankcie v súvislosti s jeho plánmi na opätovné otvorenie časti severocyperského letoviska opusteného od tureckej invázie v roku 1974. Informovala o tom agentúra DPA.

Šéf diplomacie Únie Josep Borrell v spoločnom vyhlásení zo zástupcami krajín EÚ uviedol, že ministri zahraničných vecí krajín EÚ na svojom nadchádzajúcom stretnutí plánovanom na začiatok septembra zvážia, aké kroky podniknú voči Ankare.

Tú Únia začiatkom roka vyzvala, aby sa zdržala ďalších provokácií, inak by mohla čeliť sankčným opatreniam.

Tureckom okupovaná časť Cypru, tzv. Severocyperská turecká republika, minulý týždeň oznámila, že bude pokračovať so svojimi plánmi na opätovné sprístupnenie bývalého letoviska Varoša, ktoré je časťou mesta Famagusta opusteného od tureckej invázie v roku 1974.

Štvrť známa aj pod tureckým menom Maraš zostala po invázii opustená a obohnaná plotom, rovnako ako aj celá Famagusta.

Turecká armáda sprístupnila verejnosti časti pláže v niekdajšom letovisku Varoša už vlani. To rozhnevalo cyperských Grékov, ktorí toto patrenie vnímali ako krok smerujúci k získaniu kontroly nad celým mestom. Medzinárodne uznaná cyperská vláda v Nikózii v reakcii zdôraznila, že "Varoša je hranicou, ktorú nemožno prekročiť", a ostro odsúdila aj vlaňajšiu novembrovú návštevu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v tureckej časti Cypru.

Prezident medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Ersin Tatar nedávno povedal, že "druhou fázou plánu je rozšíriť" opätovné otvorenie východného pobrežia Varoše ovládanej tureckou armádou. Z letoviska v roku 1974 ušli jeho grécko-cyperskí obyvatelia.

Inváziou na severe Cypru reagovalo Turecko 20. júla 1974 na Grékmi podporovaný štátny prevrat, ku ktorému došlo 15. júla s cieľom pripojiť Cyprus ku Grécku. Zatiaľ čo grécko-cyperská republika je už od roku 2004 členskou krajinou Európskej únie, nezávislosť Tureckom okupovanej časti ostrova neuznal nikto okrem Ankary.

EÚ sa utorňajším vyhlásením pridala k nedávnemu stanovisku Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá plán na ďalšie sprístupňovanie Varoše odsúdila a zároveň žiadala o anulovanie všetkých krokov, ktoré boli v súvislosti s jej otváraním podniknuté od "októbra 2020".

EÚ zároveň poznamenala, že na akékoľvek znovu osídľovanie Varoše je potrebný súhlas OSN.

01 - Modified: 2024-04-16 14:00:00 - Feat.: - Title: Prekvapivé výhody z „bratskej“ pomoci Putinovi. Bielorusi podľa expertov žijú vo falošnej ilúzii prosperity 02 - Modified: 2024-04-15 13:03:03 - Feat.: - Title: Sankcie neovplyvnia dodávky hliníka na svetové trhy. Môže sa to obrátiť proti Západu, reaguje Rusko 03 - Modified: 2024-04-15 08:27:47 - Feat.: - Title: Ako ukončiť vojnu na Ukrajine? Turci predložili nový návrh: zmrazenie hraníc na súčasnej frontovej línii 04 - Modified: 2024-04-14 21:32:00 - Feat.: - Title: Turecko po útoku Iránu na Izrael vyzvalo na koniec eskalácie v regióne, mohla by vyústiť do vojny 05 - Modified: 2024-04-13 08:52:48 - Feat.: - Title: V Turecku sa zrútil stĺp turistickej lanovky. Zomrel jeden človek, na mieste zasahujú stovky záchranárov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. apríl 2024 16:14