Aj keď do dátumu rozšírenia Európskej únie zostáva už len päť týždňov, ešte stále nie je jasné, či sa tento krok bude týkať celého Cypru alebo len jeho gréckej časti. Rozhovory o zjednotení ostrova stále pokračujú.
Zdá sa však, že turecko-cyperskí obchodníci s nehnuteľnosťami sú už o úspechu rokovaní presvedčení, čo nie je najhorším znamením. Ich obchody vraj nikdy lepšie nešli ako v súčasnosti, tvrdí Hasan, mladý muž zo severnej -- čiže tureckej -- časti rozdelenej Nikózie, ktorý sa živí predajom pozemkov. Kľučky si u neho podávajú predovšetkým návštevníci z Veľkej Británie -- Cyprus bol dlhé desaťročia kolóniou Jej Veličenstva. Severný Cyprus, ktorý je od tureckej invázie na ostrov z roku 1974 politicky izolovaný, by sa 1. mája ako šibnutím čarovného prútika mohol prebudiť z hlbokého spánku. Kúpa lacných pozemkov je preto tajným tipom ľudí, čo špekulujú s pozemkami. Na odbyt ide všetko -- hotely, letné vily, nezastavané parcely. "Pekný letný dom s bazénom tu stojí okolo 100 000 eur," hovorí Hasan. V gréckej časti ostrova podobný dom stojí i dvojnásobok... Osobitne žiadané sú nehnuteľnosti v oblasti mesta Kyrenia. Len v priebehu minulého roku tu vzniklo najmenej dvadsať rôznych agentúr špecializujúcich sa na kúpu či predaj nehnuteľností. Hasan sa teší: "Po prvom máji stúpnu ceny až do nebies" -- a spokojne si mädlí ruky.
Agenti však už nehovoria o rizikách takýchto obchodných operácií. Mnohé z budov, čo sú teraz na predaj, patria totiž niektorému zo 180 000 cyperských Grékov, ktorí túto časť ostrova opustili po tureckej agresii. Plán Organizácie Spojených národov na zjednotenie ostrova predvída, že bývalí majitelia budú odškodnení, príp. za istých okolností dostanú i samotný majetok. Osobitne rizikové sú tie severocyperské oblasti, o ktorých sa predpokladá, že po opätovnom zjednotení republiky -- a jej federalizácii -- by sa mohli dostať pod správu cyperských Grékov. A to je, napríklad, okolie miest Famagusta či Morfu.
"Kto si chce byť celkom istý, mal by kupovať len také vily a penzióny, ktoré pred rokom 1974 patrili tureckým majiteľom," priznáva po chvíli Hasan. Ale zahraničný záujemca si môže len veľmi ťažko overiť pravdivosť zápisu v pozemkových knihách. "A miestni agenti i notári majú spoločný záujem -- čokoľvek čo najskôr predať," varuje jeden z európskych diplomatov v Nikózii.
Napokon, či k zjednoteniu naozaj dôjde, je zatiaľ vo hviezdach. Podľa časového plánu generálneho tajomníka OSN K. Annana sa obe strany majú na ústave dohodnúť do konca marca a 20. apríla by sa potom konalo referendum -- v oboch častiach oddelene. Súhlasom obyvateľstva s dohodnutým plánom si nikto nemôže byť istý. (hn/gaf)
StoryEditor