Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2021, 08:39

Fínsko sužuje najhorší požiar za polstoročie. Krajina zažíva neobvykle horúce leto

S obdobnými požiarmi bude severská krajina zrejme bojovať častejšie.

Požiar v USA
Zdroj: Reuters

Fínsko od pondelka bojuje s najhorším lesným požiarom za posledné polstoročie. Plamene zdevastovali v priebehu piatich dní v údolí ležiacom na západe tejto severskej krajiny približne 300 hektárov porastov, informovala v piatok večer agentúra AFP.

Požiar vypukol v pondelok približne 25 kilometrov južne od prístavného mestečka Kalajoki ležiacom v kraji Pohjois-Pohjanmaa (Severná Pohjanmaa) v provincii Oulu.

Požiar "ešte stále horí, ale už sa nerozširuje, je omedzený na plochu 300 hektárov," povedal agentúre AFP Jarmo Haapanen, šéf miestnych hasičov. Dodal, že potrvá "prinajmenšom týždeň a možno aj dva až tri týždne", kým sa plamene podarí celkom uhasiť.

AFP pripomenula, že Fínsko zažíva neobvykle teplé leto. Haapanen podotkol, že ak budú vplyvom klimatických zmien fínske letá takéto horúce, tak si je istý, že s obdobnými požiarmi bude severská krajina bojovať častejšie.

Do boja s plameňmi bolo nasadených približne 250 ľudí vrátane vojakov a štyroch vrtuľníkov. Nijaké obete na životoch či zranených však z tejto riedko osídlenej oblasti nehlásili.

Odborníci tvrdia, že vo Fínsku ide o najväčší požiar od roku 1971, keď lesný požiar zdevastoval 1600 hektárov porastov.

Lesné požiare sú v severských krajinách zriedkavé. Ak už k nim dôjde, hasičom obvykle netrvá dlho, kým ich dostanú pod kontrolu.

Napriek týmto skutočnostiam, však zažilo susedné Švédsko v roku 2018 rozsiahle lesné požiare, ktoré zasiahli územie s rozlohou takmer 20-tisíc hektárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.