NáletReuters (ilustračná snímka)
StoryEditor

V obkľúčení džihádistov mal privolať nálet sám na seba, Rusi oslavujú nového národného hrdinu

01.05.2016, 00:00
Autor:
chocho
"To je koniec veliteľ, ďakujem vám, povedzte mojej rodine a mojej krajine, že ich milujem.“

Ruský dôstojník špeciálnych síl je v domovskej krajine oslavovaný ako hrdina po tom, čo údajne ešte v marci privolal letecký útok na svoju pozíciu pri boji proti teroristom z Islamského štátu (IS). V piatok jeho telo previezli do Ruska a 6. mája bude mať pohreb.

25-ročný nadporučík Alexander Prochorenko, médiami prezývaný aj Ruský Rambo, sa počas operácie pri vydobývaní sýrskeho mesta Palmýra z rúk radikálov z IS vraj ocitol v obkľúčení teroristov. Mal urobil ťažké rozhodnutie a privolať nálet na svoju pozíciu, píše portál Independent.

"Chcem zomrieť dôstojne a vziať so sebou všetkých týchto bastardov"

Hovorca ruských ozbrojených síl pre ruskú agentúru RIA Novosti povedal, že Prochorenko mal rozkaz identifikovať dôležité ciele IS a poskytovať ich súradnice pre bombardovanie.

„Dôstojník zomrel ako hrdina, zavolal nálet na seba po tom, ako bol napadnutý a obkľúčený teroristami,“ povedal zdroj.

Udiať sa to malo 17. marca, Palmýra bola oslobodená o 10 dní.

Objavil sa dokonca prepis poslednej komunikácie Prochorenka s veliteľstvom. Opakovane dostal rozkaz na presun do bezpečnej zóny, ktorý ale podľa prepisu na portáli Mirror vyhodnotil ako nemožný. Vzhľadom na to, že bol obkľúčený a dochádzala mu munícia, žiadal nálet na svoju pozíciu.

„Som obkľúčený, sú vonku, nechcem, aby ma zajali ... Chcem zomrieť dôstojne a vziať so sebou všetkých týchto bastardov,“ povedal podľa prepisu Prochorenko, ktorý predpokladal, že smrť ho čaká v každom prípade.

Posmrtné vyznamenanie od Putina

Vo svojom poslednom hlásení povedal: "To je koniec veliteľ, ďakujem vám, povedzte mojej rodine a mojej krajine, že ich milujem.“ Veliteľ nakoniec mal požiadavku splniť a nálet na jeho pozíciu poslať.

Ruský prezident Vladimir Putin posmrtne udelil Prochorenkovi titul Hrdina ruskej federácie. Jeho telo bolo v piatok 29. apríla prevezené zo Sýrie do Ruska. Podľa portálu Independent bude pochovaný 6. mája v obci Gorodki, v ruskom regióne Orenburg.

Palmýru dobyl Islamský štát v máji minulého roka. Mesto plné historických pamiatok bolo postupne radikálmi ničené, napriek tomu sa podľa informácií značná časť historického dedičstva zachovala.

Ruské špeciálne jednotky operujú v Sýrii od septembra 2015, kedy Rusko vojensky zasiahlo do sýrskeho konfliktu v prospech prezidenta Bašára Asada.

01 - Modified: 2023-01-30 16:02:14 - Feat.: - Title: Prokremeľskí demonštranti pokrikovali na novú veľvyslankyňu USA v Moskve 02 - Modified: 2023-01-30 15:57:03 - Feat.: - Title: NATO dočasne prevelilo do Rumunska tri lietadlá typu AWACS 03 - Modified: 2023-01-30 15:32:21 - Feat.: - Title: Rusko je najväčším investorom v Iráne, predbehlo tam Čínu 04 - Modified: 2023-01-30 14:31:58 - Feat.: - Title: Turecko chce vo februári usporiadať energetický samit 05 - Modified: 2023-01-30 14:05:05 - Feat.: - Title: Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 18:05