Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko sa pre svoj postoj k utečencom stávajú terčom kritiky zo strany západných politikov opakovane.
„Dostávam záchvaty, keď počujem, ako nám krajiny Vyšehradu hovoria, že nemajú tradíciu prijímania utečencov,“ povedal Asselborn v rozhovore. „Musí sa im povedať: My sme tiež nemali tradíciu, že bohatšie členské štáty pomáhajú tým chudobnejším,“ nechal sa počuť šéf luxemburskej diplomacie. Narážal tak na to, že štvorica stredoeurópskych krajín je od svojho vstupu do Európskej únie príjemcom miliardových dotácií z európskych fondov.
Do spoločného rozpočtu pritom odvádzajú výrazne menej peňazí než dostávajú. Podľa Asselborna hrozí, že Európa stroskotá, ak niektorí odmietajú solidaritu v čase krízy a jednoznačne sa stavajú proti prijímaniu utečencov.
Proti povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov sú všetky štáty vyšehradského zoskupenia. Odmietajú aj najnovší návrh Európskej komisie, ktorý počíta s tým, že sa krajiny budú môcť vykúpiť z povinnosti prijímať utečencov. Za každého odmietnutého utečenca by pritom museli zaplatiť 250 000 eur.