UtečenciReuters
StoryEditor

250-tisíc za migranta europoslanci nechcú: Je to provokatívne

11.05.2016, 16:39
Autor:
ČTKČTK

Európsky azylový systém je potrebné reformovať, nový návrh Európskej komisie je však nedostatočný a nápad, že krajiny sa budú môcť z prijatia utečencov vykúpiť, je neprijateľný. Zhodla sa na tom dnes väčšina europoslancov, ktorí v Štrasburgu debatovali o zmenách takzvaného dublinského systému, podľa ktorého žiadosť o azyl rieši štát, kde sa utečenec prvýkrát dostane na územie Európskej únie.

Európska komisia minulý týždeň predstavila návrh, v ktorom chce dublinské pravidlá zachovať. Doplniť by ich však mal krízový mechanizmus rozdelenia žiadateľov o azyl na základe kvót v prípade preťaženia jednej z krajín únie. Mechanizmus by bol spustený automaticky v krízovej situácii, bolo by ale možné sa z neho dočasne vyplatiť a to sumou 250-tisíc eur za jedného z odmietnutých žiadateľov.

"Musíme zabezpečiť, aby ľudia, ktorí potrebujú ochranu, ju dostali. To je naša morálna povinnosť i právna zodpovednosť. Nájsť spôsob, ako pomôcť ľuďom, aby nemuseli riskovať svoje životy pri nebezpečných cestách a nedostali sa do rúk pašerákov," uviedol na úvod podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans s tým, že súčasný azylový systém nestačí, pretože má slabiny. "Navrhujeme korektívny mechanizmus dublinského systému. Ten by sa spúšťal automaticky, kedykoľvek by bol členský štát zaplavený migrantmi; utečenci budú presunutí do iných členských štátov," dodal. Všetky členské štáty budú podľa neho musieť do tohto systému prispieť a preukázať solidaritu, alebo finančne podporiť tie štáty, ktoré sa utečencov ujmú.

Podľa maltskej europoslankyne ľudovcov Roberty Metsolaovej má návrh EK určité dobré prvky a vykazuje pokrok pri riešení problému, napríklad pokiaľ ide o posilnenie Európskeho podporného azylového úradu (EASO). "Myslím ale, že myšlienka Európskej komisie, že by sa členské štáty mohli z tohto mechanizmu vyplatiť, je provokatívny. To, že sa niektoré krajiny môžu vzdať zodpovednosti za peniaze, nie je podľa mňa najlepší spôsob, ako dosiahnuť zdieľanie solidarity," uviedla Metsolaová.

01 - Modified: 2023-01-23 15:04:09 - Feat.: - Title: Česká polícia odhalila v roku 2022 viac než 29-tisíc nelegálnych migrantov 02 - Modified: 2023-01-23 17:00:00 - Feat.: - Title: Luxusné vína, hotely, šaty aj zlato. Šéfka europarlamentu zatajila drahé dary 03 - Modified: 2023-01-18 20:44:56 - Feat.: - Title: Progresívna aliancia socialistov a demokratov pre korupčný škandál prišla o dvoch europoslancov 04 - Modified: 2023-01-18 13:26:15 - Feat.: - Title: Orbán reaguje na korupčné kauzy europoslancov: Vo väzení by si mohli vytvoriť vlastný futbalový tím 05 - Modified: 2023-01-18 06:00:44 - Feat.: - Title: Europoslanci si budú voliť nového podpredsedu parlamentu. Obsadí kreslo namiesto stíhanej Kailiovej
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. január 2023 15:50