Kazašská polícia sa dnes razantne snažila zabrániť protivládnym protestom chystaným po celej krajine, zadržala desiatky demonštrantov a bezpečnostnými kordónmi zamedzila vstup na hlavné námestia veľkých miest.
K protestným akciám vo všetkých veľkých mestách vyzvali oponenti prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý vládne Kazachstanu od roku 1989. Dnešné akcie mali vystupňovať sériu demonštrácií, ktoré prepukli minulý mesiac v reakcii na vládne plány privatizácie rozsiahlych plôch poľnohospodárskej pôdy.
Súčasné protesty, ktoré sa stali príležitosťou na vyjadrenie všeobecnej nespokojnosti s vládou, sú v tejto stredoázijskej krajine najväčšie za viac ako desať minulých rokov.
Preventívne zásahy polície
Pokračovali dnes aj napriek preventívnemu zadržaniu mnohých opozičných aktivistov a varovaniam úradov, ktoré označili chystané protestné akcie za "nezákonné" a pohrozili policajnými reakciami.
Najmenej stovka protestujúcich sa podľa agentúry Reuters zhromaždila neďaleko jedného policajného stanovišťa blokujúceho vstup na hlavné námestie v kazašskej metropole.
Podobne početné skupiny sa pokúšali dostať na námestia aj na ďalších miestach, niektorí demonštranti spievali národnú hymnu. Svedkovia citovaní Reuters opisovali, ako policajti naháňali demonštrantov po uliciach a zadržaných potom násilne strkali do autobusov.
Počet zadržaných je neznámy
Polícia nakrátko zadržala aj dvoch spravodajcov agentúry Reuters, odviezla ich v policajnom aute a potom pustila. O honbe polície na demonštrantov telefonicky informovali Reuters novinári miestnych novín z miest v rôznych častiach krajiny.
Už začiatkom týždňa polícia a súdy zadržali desiatky opozičných aktivistov v rôznych mestách, ktorí sa chystali pripojiť k dnešným protestným akciám. Minister vnútra dnes podľa agentúry Reuters odmietol uviesť celkový počet zadržaných.
Nedávne protesty sa aj cez to, že zatiaľ nie sú príliš početné (účasť na najväčších z nich ťažko presiahla pár tisíc ľudí), stali najviditeľnejším a územne najrozšírenejším prejavom nespokojnosti s vládou prezidenta Nazarbajeva od roku 2000.
Nasledujú po výraznom hospodárskom spomalení a zhruba 45-percentnom znehodnotení národnej meny v minulom roku po prepade cien ropy, ktorá je hlavným exportným artiklom Kazachstanu.