„Diskriminácia na základe etnického pôvodu vo vzdelávaní je podľa európskeho práva neprípustná,“ uviedol hovorca komisie Christian Wigand. Komisia sa preto dnes oficiálnym upozornením obrátila na Budapešť a tá má dva mesiace na odpoveď.
Je to prvý krok v niekoľkostupňovom konaní, ktoré teoreticky môže skončiť až pred európskym súdom. Wigand pripomenul, že podobné listy už v septembri 2014 poslala únijná exekutíva do Českej republiky a v apríli 2015 na Slovensko.
„Obe tieto krajiny v roku 2015 svoju legislatívu zmenili,“ uviedol Wigand. Dodal, že v Českej republike teraz komisia situáciu monitoruje, pretože krajina sa zaviazala k zmenám. O podobnom postupe sa teraz podľa neho rokuje aj so Slovenskom.
Komisii podľa tlačovej správy v prípade Maďarska prekáža viacero konkrétnych bodov, ktoré sa týkajú ako podoby zákona, tak "administratívnej praxi", ktoré vraj obe vedú k disproporčne vysokému podielu rómskych detí v školách pre deti s mentálnym postihnutím a do značného stupňa tiež k segregovanému vyučovaniu v normálnych školách,Zmyslom štvrtkového kroku je podľa komisie snaha zaistiť pre rómske deti primeraný prístup k vzdelaniu, pretože to je základným faktorom pre budúce uplatnenie na pracovnom trhu.