Pri líbyjských brehoch sa včera potopila ďalšia loď s utečencami. Podľa hovorcu európskej operácie proti pašerákom ľudí zahynulo 20 až 30 ľudí a zachránených ich bolo asi 80. Zároveň je podľa svedectiev preživších nezvestných približne 100 ľudí z lode, ktorá stroskotala v stredu. Agentúra ANSA, ktorá sa odvoláva na záchranárov, uviedla, že dnes bolo v Stredozemnom mori medzi Sicíliou a Líbyou zachránených pri 22 operáciách viac ako 4000 migrantov.
Celkový počet utečencov zachránených v Stredozemnom mori od pondelka tak činí viac ako 10 000, ďalšie záchranné akcie sa konali ešte dnes večer. Líbyjská pobrežná stráž okrem toho dnes oznámila, že zastavila šesť lodí s 750 migrantmi. To ukazuje, že utečenecka kríza zďaleka nekončí, uviedla agentúra Reuters.
"Luxemburské lietadlo lokalizovalo asi 65 kilometrov od líbyjských brehov prevrátenú loď. Asi sto migrantov bolo buď vo vode, alebo sa držalo lode. Odhadujeme, že mŕtvych je 20 až 30," povedal o dnešnom stroskotaní agentúre AFP Antonello de Renzis Sonnino, hovorca európskej námornej operácie Sophia.
Lietadlo podľa neho upozornilo na prevrátenú loď španielsky stroj, ktorý priletel nad miesto nešťastia a zhodil záchranné prostriedky. Potom dorazili dva motorové člny talianskej pobrežnej stráže a jedna španielska loď.
Za posledné dva dni ide o druhý smrteľný incident, ktorý sa u líbyjských brehov stal. V stredu sa v tejto oblasti prevrátilo rybárske plavidlo s utečencami a päť z nich prišlo podľa dnešných údajov o život. Ľudia, ktorí prežili, povedali zástupcom Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), že z ich lode mohlo zahynúť až 100 ľudí, ktorí zostali uväznení vnútri plavidla.
Od začiatku roka sa do Talianska dostalo už takmer 40 000 ľudí. Taliansko sa stalo opäť hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich do Európy po uzavretí takzvanej balkánskej cesty a dosiahnutia dohody medzi EÚ a Tureckom o vrátení migrantov.