Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky dnes zverejnila agentúra AP. Demokratickú stranu považuje za ústretovú voči voličom len 25 percent opýtaných, medzi republikánmi je to dokonca len 12 percent.
Primárky sprevádzané konfliktmi a populizmom vyvolali vo voličoch pesimizmus, súdia sociológovia, a odhalili priekopu medzi občanmi a stranami, ktoré ich majú zastupovať. Polovica opýtaných tvrdí, že demokrati názory voličov ignorujú, v prípade republikánov si to myslí 62 percent ľudí.
Prieskum podľa AP potvrdil mimoriadnu krízu dôvery v najväčšie politické inštitúcie USA. Demokratickej strane verí 15 percent opýtaných Američanov, Republikánskej strane len osem percent. Veľkú dôveru v americký Kongres majú štyri percentá občanov USA, 16 percent verí vláde a 24 percent Najvyššiemu súdu USA.
Dôvera v Kongres sa donedávna dlhodobo udržiavala okolo hranice desiatich až pätnástich percent. V roku 2008 ale napríklad poslancom dôverovala až tretina Američanov. Pred 20 rokmi to bolo 54 percent opýtaných, v roku 1973 ich bolo dokonca 71 percent.
Republikánska strana podľa 60 percent Američanov nie je otvorená novým myšlienkam ani kandidátom mimo hlavnej straníckej štruktúry. Podobný názor má na svoju stranu polovica demokratických voličov.
Pokiaľ ide o prezidentské voľby, potom 60 percent republikánskych a 53 percent demokratických voličov cíti bezmocnosť. Medzi opýtanými do 30 rokov veku sú to dokonca dve tretiny. Na terajšiu prezidentskú kampaň je hrdých len 13 percent Američanov.