K hlavným inštitúciám Európskej únie patrí parlament, komisia, Rada Európskej únie a Európska rada.
Európsky parlament je zákonodarný orgán. Každých päť rokov ho volia občania únie v priamych voľbách. Zo súčasných 751 poslancov je trinásť slovenských. Poslanci sa však združujú podľa politickej, a nie podľa štátnej príslušnosti. Súčasný predseda Martin Schulz ho zastupuje aj pred ostatnými inštitúciami, pričom má zároveň posledné slovo pri schvaľovaní rozpočtu únie. Parlament má tri hlavné úlohy, a to legislatívnu, kontrolnú a rozpočtovú.
Európska komisia je politicky nezávislá výkonná zložka únie. Má výlučnú zodpovednosť za prípravu návrhov nových európskych právnych predpisov a taktiež vykonáva rozhodnutia parlamentu a Rady EÚ. Politické vedenie zabezpečuje tím 28 komisárov. Tým slovenským je Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti oblasť klímy a energetiky. Na čele komisie momentálne stojí predseda Jean-Claude Juncker. Predseda rozhoduje, za ktoré oblasti politiky zodpovedajú jednotliví komisári.
V Rade Európskej únie sa stretávajú ministri vlád jednotlivých krajín EÚ, aby diskutovali, menili a prijímali právne predpisy. Ich úlohou je aj a koordinovať politiky. Ministri majú právomoc zaviazať svoje vlády, aby prijali opatrenia, ktoré dohodli na svojich stretnutiach. Rada je spolu s Európskym parlamentom hlavným rozhodovacím orgánom celej únie.
Ďalšou dôležitou inštitúciou je Európska rada. Lídri krajín EÚ v nej majú za cieľ určiť politický program únie. Predstavuje najvyššiu úroveň politickej spolupráce medzi krajinami únie. Rozhoduje o celkovom smerovaní a politických prioritách, avšak neprijíma právne predpisy. Rada ako jedna zo siedmich oficiálnych inštitúcií EÚ sa zvyčajne štvrťročne stretáva na zasadnutiach summitu medzi lídrami krajín únie, ktoré vedie stály predseda.
európsky parlamentReuters
StoryEditor