Zoberte si takého priemerného obyvateľov New Yorku, napríklad Sašu. Deň mu začína typicky: ráno sa musí stihnúť umyť a vyčistiť si zuby, než vypnú vodu, ktorá z kohútika tečie len občas a v posledných dňoch vôbec, hoci vonku je už ráno 30 stupňov Celzia.
Ak nezašiel k studni nabrať vodu do kanistrov, deň začne zle. Potom vyrazí do práce v továrni na výrobu fenolu.
Potom prečká voľno po práci, pretože nočný život tú veľmi nekvitne, a ide si ľahnúť v nádeji, že vzdialená streľba zostane vzdialenou.
No v New Yorku sa môže stať čokoľvek. Sašov New York totiž nie je na Manhattane, ale hneď pri frontovej línii v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny, píše server BBC vo svojej ruskej verzii.
Ešte pred mesiacom na tomto mieste bývala v mapách vyznačená obec Novhorodske, kým ju 1. júla ukrajinský parlament premenoval na New York. Akokoľvek divne to znie, je to historický názov obce.
Nazývala sa tak osada nemeckých kolonistov, ktorá tu vznikla na konci 19. storočia.
Život v New Yorku sa ale za Stalina drasticky zmenil: najprv všetkých Nemcov z osady deportovali do Kazachstanu a v roku 1951 New York premenovali
No aj tak veľa tunajších rodákov má v dokumentoch ako miesto narodenia uvedené New York v stalinskej oblasti; Doneck sa vtedy nazýval Stalinom. V roku 2016 prišli miestni aktivisti s nápadom vrátiť obci historický názov. O päť rokov neskôr návrh doputoval do parlamentu a hlasy 301 poslancov Novhorodske zmenili na New York.
Názory sa rozchádzajú
Postoj miestnych je mierne povedané nejednoznačný. Niektorí to plne podporujú. "Je to naša história," hovorí vedúca divadelného krúžku Tamara. "Moja babička žila v susednej dedine a hovorievala: pôjdem do New Yorku nakúpiť."
Iní sa k zmene stavajú nepriateľsky a tvrdia, že sa ich nikto na nič nepýtal a že nevideli nikoho, kto by zbieral podpisy za premenovanie. "Len sa hanbím! Smú sa nám, že žijeme v New Yorku!" sťažuje sa na autobusovej zastávke jedna žena.
"Keď to chceli premenovať, tak nám mali zariadiť život ako v skutočnom New Yorku," dodáva susedka. Čakajúce ženy tvrdia, že v obci sú momentálne najdrahšie potraviny a že sa oplatí nakupovať kdekoľvek inde.
Nočný život v New Yorku obstaráva miestny hostinec, ktorý cez víkendy funguje ako nočný klub, čiže sa sotva líši od iných provinčných diskoték. Inokedy je to so zábavou horšie. Alkoholické nápoje v obchodoch predávajú len do ôsmej večer, ako všade v okolí fronty.
"Obozretnosť charakterizuje Newyorčana," žartuje miestna mládež, keď naplnila kufor postaršej lady fľašami piva. "Aký tú je najväčší problém? Určite cesty," tvrdí jeden z mladíkov.
"Čo s cestami? Práca nie je. Je tu jedna továreň, a to je všetko. Kvôli tomu odtiaľ všetci odišli, aj ja. Za chvíľu z New Yorku nič nezostane," hovorí jeho sused, ktorý prišiel na skok z Poľska. "Ja tu zostanem. Narodil som sa tu a nikam inam nechcem," oponuje Andrij, ktorý ako jediný z mladíkov podporoval premenovanie rodnej obce.
Tvrdí, že teraz sa o New Yorku dozvedia potenciálni investori a "niečo vymyslia". Ostatní sa smejú a vysvetľujú Andrijov zápal tým, že robí v továrni na fenol. No investori sa do okolia frontovej línie nehrnú.
Jediná továreň
Po rozpade Sovietskeho zväzu z desiatok miestnych podnikov zostala len továreň na fenol, ktorá patrí oligarchovi Rinatovi Achmetovi. Prácu "na fenole", ktorý je cítiť po celom okolí, mnohí pokladajú za synonymum životného úspechu. "To tak dobre platí?" znie otázka a odpovedí je zborový smiech: "Platí pravidelne," vysvetľujú.
"V skutočnosti tu žiadne perspektívy nie sú," tvrdí študent Kirill, ktorý prišiel domov na prázdniny. "Mám to tu rád, ale žiť tú neplánujem. Zmenili názov, ale inak sa tu nezmenilo nič."
V New Yorku sú však ľudia, ktorí dokázali využiť potenciál názvu ešte pred premenovaním obce: jeden z podnikavcov prekrstil svoju benzínku na New York, aby nakálal vodičov. Uprostred dediny je rovnomenná pekáreň a pizzeria v jednom, kde si možno kúpiť "banícky chlieb" aj pizzu "Lady New York" (s kúskami kuraťa), prípadne "Polícia New York" (so šunkou) alebo "Taxi New York" (so salámou, slaninou a šampiňóny). Je tu aj futbalový klub Ukrajinský New York, ktorý práve vedie okresný prebor.
No priamo počas rozhovoru o miestnom futbale je počuť zvuky, ako keby niečo veľmi ťažké zhadzovali z kamiónu, a vzduch sa chveje kilometre ďaleko. Asi päť kilometrov odtiaľ je Horlivka, jedno z najväčších miest ovládaných proruskými separatistami. Prestrelky sú tu na dennom poriadku.
"V rokoch 2014 a 2015 sme pravidelne behali do pivnice, akonáhle sme začuli výbuchy. Teraz sa už nedesím. Je jasné, že našu osadu nepotrebujú ani jedni, ani druhí. Nemá zmysel behať do krytu, spí sa ďalej," vysvetľuje jeden z mládencov .
Na uliciach New Yorku možno často stretnúť málovravných ukrajinských vojakov. Na otázku, ako sa slúži v New Yorku, zodpovedajú lakonicky, ale v rámci možností vtipne: "Sakra, zrušili víza!" hovorí jeden. "Lokácia v Instagrame teraz vyzerá oveľa lepšie," dodáva bez veľkého nadšenia druhý.
"Nedá sa povedať, že by život tu bol raj. Ale žiť sa tu dá," tvrdí nad pivom Oleh.
New York 15. júla ostreľovali z Horlivky. Pár domov to poškodilo a dvadsaťdeväťročný vojak Oleksandr Horbenko bol zranený. 19. júla zraneniam podľahol.