paríž odpadReuters
StoryEditor

Paríž zaplavili odpadky, k štrajku sa pridali smetiari

09.06.2016, 10:38
Autor:
TASRTASR
Metropola Francúzska ma problém so štrajkujúcimi smetiarmi. Na uliciach sa kopí odpad.

Na uliciach Paríža sa už niekoľko dní kopia odpadky kvôli štrajku smetiarov. Ako spresnil denník Le Parisien, štrajk sa týka obvodov, kde odvoz domového odpadu zabezpečuje radnica.

Obyvatelia mesta sú s touto situáciou nespokojní. Nevôľu prejavujú aj majitelia kaviarní či reštaurácií, ktorým šíriaci sa zápach odrádza klientov. Upozorňujú aj na poškodenie imidžu mesta v očiach turistov, a to aj v súvislosti s blížiacim sa futbalovým šampionátom.

Uvoľnenie blokády

Parížska radnica na margo situácie vysvetlila, že "niekoľko aktivistov" z odborov CGT už niekoľko dní blokuje vjazdy do garáží, kde uviazlo 300 smetiarskych áut. Radnica bola nútená povolať políciu a v stredu s jej pomocou uvoľnila blokádu dvoch zberných dvorov.

Radnica v tejto súvislosti vyzvala vládu, aby na celoštátnej úrovni viedla dialóg s odborármi a našla trvalé riešenie, ktoré by ukončilo už niekoľko týždňov trvajúce sociálne nepokoje. K štrajku sa však pridali aj smetiari v mestách Marseille, Saint-Étienne a Aix-en-Provence a od dnešného dňa aj ich kolegovia v Parížskej oblasti, kde ich protest zasiahne vyše 80 obcí.

Železničiari pokračujú

Vo svojom štrajku dnes stále pokračujú aj zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF, aj keď obmedzení v doprave by malo byť menej.

Od dnešného rána je zablokovaný aj vjazd do veľkoobchodného skladu a tržnice v Rungis pri Paríži. Areál sa rozprestiera na 232 hektároch, je v ňom zamestnaných 13.000 ľudí a denne tam vojde 26.000 áut. Blokáda tohto objektu a príjazdových ciest spôsobila v okolí dlhé kolóny áut a zápchy.

Príčinou vlny štrajkov vo Francúzsku je nesúhlas odborárov s vládou navrhovanými zmenami v zákonníku práce, ktoré podľa nich narušujú sociálnu ochranu zamestnancov. Časť odborárov žiada úplné stiahnutie zákona, iní - napríklad zamestnanci SNCF či Air France - chcú vyrokovať ústupky, a to aj pod tlakom štrajkov pred futbalovým šampionátom a počas neho.

Verejnosť začína byť znechutená

Francúzsky premiér Manuel Valls v stredu štrajkujúcich upozornil, že "Francúzi nedokážu pochopiť štrajk, ktorý bez príčiny trvá tak dlho a vážne im zasahuje do života". V parlamente pritom oznámil vyčlenenie finančnej pomoci pre SNCF, ktorá však bude podmienená prísnym dohľadom nad jej hospodárením.

Televízia TF1 vo svojej dnešnej reportáži uviedla, že časť cestujúcej verejnosti začína byť štrajkom v železničnej a verejnej doprave - vzhľadom na podmienky, za akých sú teraz nútení cestovať - znechutená.

01 - Modified: 2023-02-07 07:14:57 - Feat.: - Title: Francúzsko čakajú štrajky proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Môže sa zapojiť viac ako milión ľudí 02 - Modified: 2023-02-06 09:39:36 - Feat.: - Title: Desaťtisíce štátnych zdravotníkov v Británii vstúpili do najväčšieho štrajku za 75 rokov. Chcú vyššie platy 03 - Modified: 2023-02-01 09:18:11 - Feat.: - Title: Zima nespokojnosti v Británii: Krajine hrozí ochromenie, pol milióna zamestnancov dnes vstupuje do štrajku 04 - Modified: 2023-01-26 15:45:49 - Feat.: - Title: Eurokomisia zažalovala Slovensko za to, že neuzavrelo niekoľko skládok odpadu. Smernica nie je dodržaná 05 - Modified: 2023-01-26 13:35:41 - Feat.: - Title: V dopravnom aj bytovom podniku v Košiciach vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú miesta a platy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. február 2023 15:15