Venezuelský prezident Nicolás Maduro v sobotu vylúčil, že by sa referendum o jeho odvolaní, ktoré presadzuje opozícia, konalo tento rok. Uviedli to v noci na dnes agentúry Reuters a AFP.
"Ak stredopravá opozícia splní požadované podmienky, uskutoční sa referendum budúci rok, a hotovo," povedal podľa komentárov teraz veľmi neobľúbený prezident latinskoamerického štátu, kde žije zhruba 30 miliónov obyvateľov.
V prípade, že by sa v referende rozhodlo o odvolaní Madura až po 10. januári 2017, nekonali by sa nové prezidentské voľby, uviedla bez bližšieho vysvetlenia AFP. Súčasného socialistického prezidenta by len nahradil jeho viceprezident. Štát by riadil až do ukončenia súčasného prezidentského mandátu v roku 2019.
Madurovi odporcovia predložili rade 1,97 milióna podpisov, čo je presne desaťnásobok počtu, ktorý je v tejto fáze potrebný k začatiu celého procesu vedúceho k samotnému referendue. Úradníci však vyše pol milióna podpisov odmietli uznať. Niektoré z nich podľa vlády patrili mŕtvym ľuďom, ďalšie mali iné chyby.
Venezuelská volebná rada v piatok ďalej oddialila vypísanie referenda. Prišla s požiadavkou, aby sa viac ako milión podpísaných ľudí dostavil na overenie totožnosti.
Podľa opozície, ktorá chce prezidenta zosadiť kvôli súčasnej ekonomickej kríze aj autoritatívnemu spôsobu vládnutia, je rada napojená na Madura a snaží sa zdržovať priebeh procesu, lebo je to v záujme vládnucich socialistov.
Venezuela trpí kritickou ekonomickou situáciou, vysokou kriminalitou a nedostatkom základných tovarov v obchodoch. Opozícia vyčíta socialistickým dedičom autoritárskeho prezidenta Huga Cháveza nielen biednu ekonomickú situáciu, ale aj popieranie princípov demokracie.
Maduro na kritiku reaguje vyhláseniami, že sú za krízu zodpovední podnikatelia a opozícia financovaná zahraničnými podvratnými silami. Vláda tento týždeň prišla s plánom, podľa ktorého budú nedostatkové potraviny rozdeľovať priamo medzi rodiny miestne distribučné výbory.