taliban popravaReuters
StoryEditor

Vyrezané oči či stiahnutie zaživa z kože. Praktiky Talibanu sú čoraz brutálnejšie

12.06.2016, 11:00
Autor:
ČTKČTK
Atmosféra hnevu a odplaty urobila z Afganistanu jednu z najnebezpečnejších krajín na svete.

Praktiky radikálov z hnutia Taliban sú čím ďalej tým brutálnejšie. Dokazuje to aj nedávny prípad z odľahlej oblasti hornatej oblasti Ghor, ktorú má toto islamistické hnutie pod kontrolou. Jeden z miestnych obyvateľov tam bol islamistami doslova stiahnutý zaživa z kože, napísal americký denník The Washington Post.

Vojna je čoraz brutálnejšia

Jedného zo vzdialených príbuzných Afgancov Fazla Ahmada podozrievali z toho, že zabil bývalého veliteľa Talibanu. V decembri prišla odplata. Ozbrojenci z Talibanu vtrhli k Ahmadovi domov a vyrezali mu oči.

Dvadsaťjedenročný Afganec bol ešte nažive a kričal, keď mu začali odrezávať kožu na hrudi, až bolo vidieť jeho srdce. Potom telo muža zhodili z útesu, povedali miestni úradníci.

"Stiahli ho zaživa z kože," uviedol jeden z poslancov z tejto oblasti. Taliban poprel, že by sa na tomto hroznom čine, ktorého zábery sa objavili na internete, podieľal.

Či už stál za zabitím Ahmada ktokoľvek, ide o ďalšiu z násilností, ktoré krajinu poslednú dobu ovládli. Podľa miestnych obyvateľov sa už 15 rokov trvajúca vojna stáva čoraz brutálnejšia, uviedol americký denník.

"Množstvo obetí, najmä medzi civilistami, to je zločin - zločin proti ľudskosti, proti Afganistanu a proti našim ľuďom," povedal minulý týždeň novinárom prezident Afganistanu Ašraf Ghana.

Hnev a odplata

Spojené štáty investovali od roku 2001 vyše 100 miliárd dolárov do vybudovania afganskej armády, policajných jednotiek, súdneho systému aj škôl v nádeji, že sa situácia v krajine začne postupne navracať do normálu.

Tieto výdavky ale mali len malý vplyv na atmosféru hnevu a odplaty, ktorá z Afganistanu urobila jednu z najnebezpečnejších krajín na svete.

Brutálne násilnosti pritom v krajine nie sú ničím novým. Keď v Afganistane v 90. rokoch vládol Taliban, boli napríklad bežné verejné popravy. Násilná odplata má navyše v tejto krajine, rovnako ako v susednom Pakistane, dlhú históriu.

Podľa analytikov ale terajšia brutalita narastá v súvislosti s tým, že je Taliban stále viac roztrieštený a operuje v nových oblastiach. Mnoho mladých islamistických vodcov tak jedná omnoho nezávislejšie a pri svojom správaní sa inšpiruje najrôznejšími hroznými činmi na internete.

"Objavujú sa desiatky prípadov verejného bičovania, popráv a zabíjania," uviedol jeden z predstaviteľov provincie Ghazní. Obavy nad zvyšujúcim sa počtom násilností vyjadrili v nedávnych dňoch aj OSN a Amnesty International.

Praktiky Islamského štátu

Ako uviedol Charles H. Cleveland, hovorca spojeneckej misie v Afganistane, niektoré činy "pripomínajú tie z čias pred 11. septembrom 2001". Či sa brutalita v krajine stupňuje, je ale podľa neho ťažké ohodnotiť. Afganskí analytici majú však obavy najmä z toho, že sa násilie rozšírilo aj do tých oblastí Afganistanu, ktoré boli doteraz relatívne pokojné a bezpečné.

Za zmenami stojí zrejme aj fakt, že starší vodcovia Talibanu už často nie sú nažive a noví mladí velitelia bojujú inak. Často sú spolu v kontakte na internete a požičiavajú si niektoré brutálne praktiky aj od ozbrojencov z Islamského štátu, ktorý obsadil rozsiahle územia v Sýrii a Iraku.

Pred pár dňami napríklad skupina bojovníkov Talibanu z provincie Ghazní zabila miestneho študenta strednej školy, ktorého vinili z toho, že je špión, tak, že mu odrezali najprv nos a potom aj uši.

Podľa iných analytikov násilie jednoducho patrí do afganskej spoločnosti, kde v miestnych rodinách vždy dochádzalo k najrôznejším odplatám a zabíjaniu a s vojnou to nijako nesúviselo.

Chybné rozhodnutie Obamu?

Niektorí si myslia, že americký prezident Barack Obama urobil chybu, keď nariadil útok bezpilotným lietadlom na vtedajšieho vodcu Talibanu. Mulla Muhammad Mansúr bol zabitý v máji.

Jeho nástupcom sa stal mulla Hajbatulláh Achúndzáda, ktorý sa podľa expertov bude teraz snažiť upevniť svoju moc.

Achúnzáda je islamským duchovným a bývalým vysoko postaveným sudcom Talibanu. A podľa všetkého je ešte viac nekompromisný, než bol Mansúr.

"Taliban sa pod vedením Hajbatulláha stal ešte nebezpečnejším," uzavrel pakistanský bezpečnostný expert Rahímulláh Júsufzai.

01 - Modified: 2016-05-25 11:26:52 - Feat.: 0 - Title: Taliban potvrdil zabitie svojho vodcu, zároveň oznámil meno nového
01 - Modified: 2024-12-19 06:12:45 - Feat.: - Title: Sýrski povstalci by si mali vziať ponaučenie z izolácie Talibanu, vraví Blinken 02 - Modified: 2024-12-17 16:58:06 - Feat.: - Title: Ruská Duma schválila návrh na odstránenie Talibanu z teroristického zoznamu 03 - Modified: 2024-12-16 12:59:49 - Feat.: - Title: Taliban je náš vzor. Ako sa žije v Idlibe, bašte džihádistov a nových pánov Sýrie? 04 - Modified: 2024-12-12 09:13:30 - Feat.: - Title: Misia OSN odsúdila útok na afganské ministerstvo, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát 05 - Modified: 2024-12-11 13:06:50 - Feat.: - Title: Afganský minister pre utečencov zahynul pri výbuchu v kancelárii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 22:43