Američanov zachvátila panika a niet sa čomu čudovať, zo všetkých strán sa na nich valia informácie o chystajúcom sa teroristickom útoku. Vláda USA sa tak nechce dopustiť chyby ako pred 11. septembrom, keď si agenti spravodajských služieb nespojili indície o chystanej akcii zo strany Al-Kajdy. Preto pri najmenšom náznaku možnej teroristickej operácie vydá Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) varovanie, či zvýši o stupeň škálu hroziacich útokov. Od 7. februára je na predposlednom stupni -- oranžovom, čo znamená vysoké riziko teroristickej aktivity. Primárne ide o signál federálnym, štátnym a miestnym policajným či iným ochranným orgánom, aby podnikli ďalšie preventívne kroky a zvýšili bezpečnostné opatrenia. Inými slovami, obyvatelia by mali byť bdelí, no nie vystrašení. Káblové televízne stanice od lokálnych až po federálne však do už aj tak znepokojenej verejnosti každú hodinu, ba dokonca minútu, tlačia "zaručené" informácie o tom, čo na nich islamskí extrémisti chystajú. No panika je to, čo dnes Američanom nepomáha. V čase, keď sa chystá akcia v Iraku a nebezpečenstvo číha aj zo strany Severnej Kórey. K teroristickému nebezpečenstvu sa tak pridali aj hrozby zo strany tzv. zločineckých režimov. Od Hampton Roads po Salt Lake City idú na dračku hrubé lepiace pásky, voda v plastových fľašiach, konzervy, batérie, plastické ochranné štíty -- pre prípad príchodu dňa posledného súdu.
Americké nervy sa v sobotu pokúsil upokojiť aj samotný prezident. George W. Bush vyhlásil, že "Američania by mali pokračovať v žití svojich životov" a obavy z útoku by mali prenechať na profesionálov. Washington pre zvyšovanie bezpečnosti svojich občanov robí aj konkrétne kroky. Prezident Bush v prejave o stave únie navrhol popri novom ministerstve pre vnútornú bezpečnosť vytvorenie Integrovaného centra proti teroristickej hrozbe a slová sa postupne stávajú realitou. Konkrétny harmonogram je už na stole a protiteroristickí experti a analytici FBI a Ústrednej spravodajskej služby (CIA) by mali začať pracovať pod jednou strechou od 1. mája. "Naším cieľom je získať komplexný obraz teroristickej aktivity. Zbierame veľké množstvo informácií a budeme sa o ne deliť takým spôsobom, aby sme našu prácu robili tak, ako to od nás očakávate," vyhlásil Bush. Sídlo nového úradu bude sprvu vo virginskom ústredí CIA a počet jej zamestnancov postupne vzrastie zo 60 na 300. Informácie sa tak budú spracúvať oveľa efektívnejšie a zníži sa aj riziko planých poplachov. ABC News s odvolaním na nemenovaného vysokopostaveného vládneho predstaviteľa totiž oznámila, že informácie, ktoré viedli k najnovšiemu poplachu, boli pravdepodobne falošné.
Aj ministrovi pre vnútornú bezpečnosť Tomovi Ridgeovi robí vzniknutá panika vrásky na čele: "Nech mi Boh prepáči, možno príde čas, keď vám úrady prikážu ich použiť (lepiacu pásku ako izoláciu). Ale teraz nie je čas, aby ste si oblepovali dvere či okná." Ridge zároveň odmieta obvinenia, že vláda verejnosť zbytočne vystrašila.
Do Bushovej vlády sa však okamžite obuli demokrati. "Obavy z vypuknutia vojny a teroristického útoku ochromujú ekonomiku. Aké sú však rozpočtové priority našej vlády... Namiesto toho, aby bola vnútorná bezpečnosť prvoradou prioritou. Radíte Američanom kupovať lepiace pásky či fľaškovú vodu," tvrdí vodca demokratov v Senáte Tom Daschle poukazujúc na nedostatočné financie v rezorte bezpečnosti. Vo fiškálnom roku 2004 plánuje prezident Bush vyčleniť pre vnútornú bezpečnosť 41 mld. USD, no podľa jedného z architektov nového ministerstva a popredného demokratického senátora Josepha Liebermana musí vláda pridať najmenej ďalších 16 miliárd, aby mohlo ako-tak fungovať. Za zvýšenie rozpočtu prišli na Kapitol lobovať aj americkí požiarnici, taktiež spadajúci pod novovovytvorné superministerstvo.
Požiadavky demokratov
Lepšie vybavenie a výcvik pre požiarnikov, políciu a záchranárov
Zvýšenie bezpečnosti jadrových elektrární, ropných rafinérií a chemických zariadení
Posilnenie bezpečnosti na hraniciach
Zintenzívnenie komunikácie medzi vládnymi agentúrami, čo umožní lepšie sledovanie teroristických skupín
StoryEditor