Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2016, 21:16

V Mníchove dražili osobné veci Hitlera, Braunovej i Göringa. Väčšinu kúpil záhadný Argentínčan

Predmety majú pochádzať zo zbierky amerického lekára Johna K. Lattimera, ktorý bol zodpovedný za nacistických pohlavárov počas norimberského procesu.

V Mníchove dražili osobné veci Hitlera, Braunovej i Göringa. Väčšinu kúpil záhadný Argentínčan
Zdroj: Reuters

Záhadný záujemca označujúci sa za Argentínčana si odniesol väčšinu dražených, sčasti obskúrnych predmetov zo sobotňajšej aukcie mníchovského dražobného domu Hermann Historica, medzi ktorými boli osobné veci Adolfa Hitlera, Evy Braunovej či Hermanna Göringa.

Organizátori sa pokúsili najskôr dražbu utajiť, neskôr avizovali, že príslušníci bezpečnostnej služby zabránia vstupu všetkým novinárom a že o výsledkoch aukcie nebudú informovať, avšak všetky tieto "predsavzatia" v praxi nenaplnili.

Spomínaný "Argentínčan" investoval počas dražby podľa informácií najčítanejšieho nemeckého denníka Bild viac ako 600 000 eur, z toho 275 000 za posledný poľný plášť Adolfa Hitlera a 3000 za hodvábne spodky a pyžamu Hermanna Göringa. Naopak o Hitlerove ponožky za 18 000 eur nemal tento licitujúci ani najmenší záujem.

Inak tomu bolo v prípade Hitlerových čiernych nohavíc, ktoré sa napokon predali za 62 000 eur. Ide o časť odevu, v ktorého vreckách mohol vládca nacistického Nemecka nosiť údajne vždy so sebou dve pištole. Kapsula na cyankáli, ktorej obsah Hermann Göring využil v roku 1946 vo väzbe v Norimbergu na samovraždu, sa predala za 26 000 eur, kým jeho náramkové hodinky za 42 000 eur. Medzi takmer 170 predmetmi, ktoré sa dostali pod dražobné kladivko, boli okrem iného aj vínovočervené šaty Evy Braunovej.

Niektorí z novinárov sa na dražbu predsa len dostali a tak vďaka ich poznatkom sa verejnosť dozvedela o starších pánoch, mladých dvojiciach a "štamgastoch", ale aj o potetovaných holohlavých návštevníkoch medzi potenciálnymi registrovanými záujemcami.

Záhadný Argentínčan odetý v čiernom a hovoriaci so španielskym akcentom pre Bild uviedol, že pricestoval z latinskoamerickej krajiny a dražené veci kupoval pre nemenované múzeum. Dojem bol však skôr taký, že na aukcii zastupoval neznámeho zberateľa. Navyše si novinár zo Süddeutsche Zeitung všimol na aukcii aj ďalšieho rovnako oblečeného a tiež s juhoamerickým akcentom hovoriaceho muža, ktorý sa s Argentínčanom striedal pri licitovaní.

Dražené predmety pochádzali údajne zo zbierky amerického armádneho lekára Johna K. Lattimera, zosnulého v roku 2007, ktorý bol zodpovedný za zdravotný stav nacistických pohlavárov počas norimberského procesu krátko po skončení druhej svetovej vojny.

Za "poburujúcu a morbídnu" označili dražbu vedúci činitelia židovskej komunity v Nemecku, ako aj historici. Prvý muž mníchovskej radnice Dieter Reiter vyzval aukčný dom, aby od dražby upustil, čo sa však nestretlo u zainteresovaných s porozumením.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.