Olympijský organizačný výbor nápad využiť spútané zviera pri akcii symbolizujúcej mier odsúdil. Ochrancovia ľudských práv sa pozastavili nad tým, čo robil jaguár na olympijskej akcii.
Juma s obojkom ležala pri pondelkovej ceremónii vo vojenskom výcvikovom stredisku v meste Manaus pripútaná na reťazi. Po nej sa ale vytrhla chovateľom a vbehla do areálu zoo, ktoré sa v centre nachádza. Na vojaka, ktorý ju chcel znova odchytiť, zaútočila. Pokus zastaviť ju uspávacími strelami zlyhal, takže bola zastrelená ranou do hlavy.
„Juma bola veľmi mierna a bola zvyknutá žiť medzi ľuďmi v stredisku,“ uviedla armáda vo vyhlásení vydanom k incidentu.
„Urobili sme chybu, keď sme dovolili, aby bola olympijská pochodeň, symbol mieru a jednoty medzi národmi, postavená vedľa divokého zvieraťa v reťaziach. Táto scéna odporuje nášmu presvedčeniu, aj našim hodnotám. Mrzí nás, ako to dopadlo, a zaručujeme, že na hrách v Riu sa takéto situácie opakovať nebudú,“ oznámil organizačný olympijský výbor na facebooku.
Veterinár Diogo Lagroteria z brazílskej organizácie ochrany prírody Ibama povedal, že jaguár sa nikdy nesmie považovať za domáce a mierne zviera. „Dôvod, prečo sa to stalo, je jednoduchý - jaguár a ostatné divoké zvieratá zostanú divokými zvieratami. Ich reakcie v takýchto situáciách nemožno predvídať,“ citoval jeho vyjadrenie portál G1.
Jaguar used in Brazil Olympic Torch ceremony killed moments later after it escaped handlers https://t.co/iEdYFBFzdR pic.twitter.com/454hxWWhR0
— AFP news agency (@AFP) 22. júna 2016
K incidentu sa vyjadrila aj medzinárodná organizácia Ľudia pre etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA). „Kedy sa poučíme? Divoké zvieratá držané v zajatí a nútené robiť veci, ktorých sa boja, sú pre nich bolestivé alebo neprirodzené, sú to tikajúce bomby,“ povedala riaditeľka tejto organizácie Brittany Peetová. Juma bola vychovaná v amazonskej zoo, kde žila so svojimi súrodencami.