25.06.2016, 08:44

Venezuelská opozícia pokračuje v snahe o vypísanie referenda proti prezidentovi

Opozícia vyzbierala dostatok podpisov a pokračuje v snahe o zosadenie Madura.

Venezuela
Zdroj: Reuters

Venezuelská opozícia zozbierala už dostatočné množstvo platných podpisov na to, aby mohla ďalej úspešne pokračovať v pokuse o vypísanie referenda o zosadení prezidenta Nicolása Madura. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na organizátorov akcie.

Vodca venezuelskej opozície Henrique Capriles spresnil, že podpisy na petičných hárkoch potvrdilo odtlačkami prstov už vyše 400.000 ľudí.

Podľa Národnej volebnej rady (CNE) treba na pokračovanie procesu najmenej 195.721 platných podpisov, teda jedno percento z celkového počtu registrovaných voličov vo Venezuele.

Ďalším krokom bude teraz to, aby volebná rada podpisy oficiálne uznala a stanovila termín druhej petície za vypísanie referenda, na ktorú budú potrebné podpisy 20 percent z celkového počtu voličov, teda približne štyri milióny. Tým sa bude môcť referendum o odvolaní prezidenta Nicolása Madura ako také už konečne spustiť.

Maduro bol zvolený v apríli 2013 a jeho funkčné obdobie sa končí v roku 2019.

Príčinou opozičných výziev na odvolanie Madura z funkcie je najmä hlboká hospodárska kríza, v ktorej sa momentálne Venezuela nachádza, nedostatok potravín a celkové spomaľovanie ekonomiky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.