Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2016, 12:55

Pápež si v Jerevane uctil pamiatku zavraždených Arménov, použil slovo genocída

Vyvraždenie 1,5 milióna Arménov Turkami počas 1. svetovej vojny bola, podľa pápeža Františka, genocída.

Pápež si v Jerevane uctil pamiatku zavraždených Arménov, použil slovo genocída

Pápež František si dnes v rámci návštevy pamätníka Cicernakaberd v arménskom hlavnom meste Jerevan uctil pamiatku obetí vyvražďovania Arménov, píše agentúra DPA.

Na začiatku svojej trojdňovej návštevy Arménska František v piatok odsúdil hromadné vyvraždenie 1,5 milióna Arménov jednotkami osmanských Turkov z rokov 1915-16 a nazval ho genocídou. To je termín, proti ktorému Turecko rozhodne namieta a dokonca aj uvedený počet obetí pokladá za prehnaný.

V tichej modlitbe položil dnes pápež k pamätníku veniec a žltú ružu a potom zasadil obďaleč stromček. Následne sa stretol s desiatkami ľudí, ktorých príbuzným sa počas prvej svetovej vojny podarilo pred zabitím ujsť a uchýlil ich pápež Benedikt XV.

V priebehu dnešného dňa má ešte František na jerevanskom Námestí republiky celebrovať bohoslužby za mier a pokoj. V nedeľu sa zúčastní púte ku kláštoru Chor Virap, z ktorého je výhľad na biblickú horu Ararat, ležiacu v blízkosti hraníc s Tureckom.

Arménsko má v kresťanskom svete osobitné miesto, keďže je prvou krajinou sveta, ktorá kresťanstvo prijala ako štátne náboženstvo. Stalo sa tak v roku 301 n.l.

Posledným pápežom, ktorý do Arménska zavítal, bol Ján Pavol II. Jeho návšteva sa uskutočnila v roku 2001 pri príležitosti 1700. výročia prijatia kresťanstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.