Tá Británia, od ktorej sa Škótsko v referende pred dvoma rokmi rozhodlo neodtrhnúť, už po brexite neexistuje, povedala dnes v relácii stanice BBC škótska premiérka Nicola Sturgeonová.
Vyhlásila tiež, že jej úlohou teraz bude urobiť všetko pre ochranu škótskych záujmov a v rokovaniach s Európskou úniou sa pokúsiť zabrániť tomu, aby bolo Škótsko proti vôli svojich občanov vyradené z európskeho bloku.
Nevylučuje ani to, že požiada škótsky parlament, aby zablokoval legislatívu potrebnú pre spustenie procesu odchodu Británie z EÚ.
Ochrana škótskych záujmov
Briti vo štvrtkovom referende rozhodli o tom, že chcú vystúpiť z Európskej únie. Hoci celkovo sa pre brexit vyslovilo 52 percent voličov, v Škótsku naopak 62 percent ľudí hlasovalo pre zotrvanie v únii.
"Mojou úlohou ako premiérky teraz bude práca na čo najlepšej ochrane škótskych záujmov a na tom, ako zabrániť tomu, aby sme boli proti našej vôli vyradení z EÚ so všetkými ničivými a bolestnými dopadmi, ktoré to budú sprevádzať," povedala Sturgeonová v televíznej diskusnej relácii Andrewa Marra.
So zástupcami bruselských inštitúcií sa chce stretnúť už počas nasledujúcich dní.
V inej relácii BBC Sturgeonová neskôr na otázku moderátora, či by uvažovala o tom vyzvať škótsky parlament k zablokovaniu legislatívy nutnej pre realizáciu odchodu Británie z EÚ, odpovedala, že "samozrejme áno".
"Ak by to škótsky parlament posudzoval na základe toho, čo je správne pre Škótsko, potom by možnosť povedať, že nebudeme hlasovať za niečo, čo je v rozpore so škótskymi záujmami, bola samozrejme na stole," povedala Sturgeonová.
V hre je aj nezávislosť
Realizáciu brexitu na základe referenda musí posvätiť britský parlament, keďže ale Londýn odovzdal niektoré právomoci aj samosprávam v Škótsku, Walese a Severnom Írsku, musia k tejto veci zaujať stanovisko aj parlamenty v týchto autonómnych regiónoch.
Premiérka Sturgeonová po referende o brexite takisto vyhlásila, že vzhľadom na výsledky bude Škótsko usilovať o vypísanie druhého referenda o škótskej nezávislosti. Premiérka ale konanie plebiscitu nesľúbila napevno, ani neoznámila žiadne konkrétne kroky.
Britskí komentátori zdôrazňujú, že jej Škótska národná strana (SNP) referendum ohlási, až si bude dostatočne istá, že v ňom zvíťazí. Ak by Škóti odmietli samostatnosť aj teraz, relatívne skoro po prvom referende v septembri 2014, bola by táto otázka na dlhú dobu uzavretá.