Po strmom náraste nových prípadov koronavírusu na niektorých miestach USA z posledných týždňov hlási viacero štátov veľký počet osôb hospitalizovaných kvôli ťažkému priebehu covidu-19. Novú vlnu poháňa mimoriadne agresívny delta variant koronavírusu.
Texas, ktorý je jedným z epicentier terajšej vlny epidémie v USA, žiada nemocnice, aby vykonávali len nevyhnutné operácie a povolal na pomoc zdravotníkov z okolitých štátov. Georgia varuje pred preťažením tamojších nemocníc a Arkansas ohlásil doteraz najvyšší počet hospitalizovaných od vypuknutia pandémie. Na mnohých miestach sa pritom stále vedú spory o to, či znovu obnovovať niektoré reštrikcie.
Zákaz prijímať opatrenia
Guvernér Texasu Greg Abbott v pondelok vyzval tamojšie nemocnice, aby odložili všetky operácie, ak takýto krok nepovedie k úmrtiu pacienta alebo výraznému zhoršeniu jeho stavu. Texaským lekárom potom prídu pomôcť ich kolegovia z menej zasiahnutých štátov, aby nedošlo k preťaženiu nemocníc.
Abbott však nemieni zrušiť zákaz nariadenia povinného nosenia rúšok na verejných miestach, povinného očkovania, či vyhlasovania nových reštrikcií miestnymi samosprávami. Texasanov vyzval, aby sa zaočkovali a vyhlásil, že v tejto dobe už všetci sami najlepšie vedia, čo je potrebné na boj s pandémiou urobiť.
Viacero zdravotných regiónov v štáte, ktoré zahŕňajú vždy niekoľko okresov, má však teraz k dispozícii menej ako päť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Tempo rastu denného prírastku nových prípadov a hospitalizovaných osôb je pritom v štáte porovnateľné s minulou jeseňou, po ktorej nasledovala doteraz najhoršia vlna pandémie v USA. Vyše 18 percent všetkých vykonaných testov v Texase teraz vychádza pozitívnych.
Mesto Austin napríklad cez víkend využilo svoj oznamovací systém pre prípady mimoriadnych udalostí a vyzvalo tamojších obyvateľov, aby nosili na verejných miestach rúška, zostávali čo najviac doma a nechali sa zaočkovať. "Situácia je kritická," povedal hlavný zdravotnícky činiteľ okresu Austin-Travis Desmar Walkes s tým, že miestne nemocnice sú už teraz pod veľkým tlakom a mesto kvôli príkazom guvernéra nemá možnosť prijať opatrenia, ktorými by im mohlo uľaviť. V oblasti s takmer 2,4 miliónmi obyvateľov je pritom k dispozícii šesť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Arkansas hlási rekord
Pred možným preťažením varujú tiež nemocnice v Georgii. Šéfovia kliník na juhu štátu v pondelok na tlačovej konferencii vyzvali obyvateľov na nosenie rúšok a vakcináciu vzhľadom k rýchlemu úbytku voľných lôžok. Štát teraz registruje najvyššie denné počty novo nakazených od začiatku februára, počet hospitalizovaných s covidom-19 je osemkrát vyšší ako na začiatku leta.
Doteraz najvyšší počet ľudí v nemocniciach s covidom-19 registruje Arkansas. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva je teraz v celom štáte voľných osem lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Proti koronavírusu je tam plne zaočkovaných 47 percent populácie, menej než činí celoamerický priemer.
Najvyšší počet ľudí v nemocniciach s covidom-19 od januára hlási tiež Alabama, celkovo najviac ľudí v starostlivosti lekárov je v Louisiane. V Mississippi došli lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti v 35 tamojších veľkých nemocniciach. V Los Angeles sa potom počet hospitalizovaných zdvojnásobil za posledných 14 dní.
Vo všetkých štátoch pritom drvivá väčšina ľudí s ťažkým priebehom covidu nie je zaočkovaná.
Delta a deti
Nemocnice upozorňujú aj na to, že v štátoch s najnižšou zaočkovanosťou a najväčším šírením nákazy narastajú tiež počty vážne chorých detí. Minulý týždeň sa koronavírus potvrdil v prípade 94-tisíc detí, čo činí asi 15 percent z celkového počtu nových prípadov. Až tri a pol percenta z nich pritom končí v nemocniciach.
Hlavná lekárka jednej z nemocníc v New Orleans Robin Robertsová tvrdí, že polovica detských pacientov s covidom-19 v jej zariadení je mladšia ako dva roky. Niektorí experti uvádzajú, že nákazlivý variant delta zrejme spôsobuje horší priebeh covidu-19 u detí, hoci sa o tejto domnienke stále vedú debaty.
V mnohých štátoch vrátane Floridy a Texasu, ktoré sú epicentrom terajšej vlny pandémie v USA, sa vracacajú deti po prázdninách do školy a diskutuje sa tam preto o tom, či prikázať nosenie rúšok v učebniach. Tamojší guvernéri prijali rôzne opatrenia, ktorými sa to snažia školám znemožniť, miestne samosprávy sa však v niektorých prípadoch ich príkazmi neriadia aj napriek tomu, že im guvernéri hrozia postihom.
Namiesto úľavy a návratu k normálnej prevádzke tak viacero miest naďalej rozdeľuje ďalšie kolo diskusií o ochranných opatreniach v školách, ktoré vstupujú už do tretieho školského roka poznačeného pandémiou koronavírusu, poznamenal denník The Washington Post.