V Mongolsku sa konajú dnes parlamentné voľby. Pozorovatelia očakávajú tesný súboj medzi dvoma hlavnými stranami: vládnucou Demokratickou stranou premiéra Čimedijna Sajchanbilega a opozičnou Mongolskou ľudovou stranou.
O 76 kresiel v parlamente sa uchádza takmer 500 kandidátov. Výsledky sa očakávajú vo štvrtok alebo neskôr, informovala agentúra DPA. Na minerály bohaté Mongolsko trpí následkom poklesu cien komodít a klesajúceho dopytu, predovšetkým v dôsledku spomalenia rastu v susednej Číne.
Klesajúca účasť
Zároveň rastie frustrácia z politikov v tejto relatívne novej demokracii, čo sa prejavuje v klesajúcej volebnej účasti: v prvých voľbách v roku 1990 - po páde komunizmu - dosiahla 98 percent, v posledných voľbách, ktoré sa konali v roku 2013, klesla na 65 percent.
Posledné prieskumy verejnej mienky ukázali, že 60 percent ľudí je nespokojných s vládou a 50 percent zasa s opozíciou. Americkí predstavitelia trojmiliónové Mongolsko pravidelne chvália ako krajinu s inšpirujúcim príbehom demokratického prechodu od získania nezávislosti pred štvrťstoročím.
Oáza demokracie
Administratíva prezidenta USA Baracka Obamu sa snaží pestovať Mongolsko ako partnera vzhľadom na jeho polohu medzi čoraz sebavedomejšími americkými súpermi Čínou a Ruskom. Mongolsko je závislé od dovozu z oboch týchto krajín.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry navštívil Mongolsko 5. júna. Vyhlásil, že táto krajina je "oázou demokracie".
Ako však poznamenala agentúra Reuters, Kerryho rezort vydal vlani správu o situácii v oblasti ľudských práv v Mongolsku, v ktorej upozornil na "nejasné zákony a nedostatok transparentnosti v zákonodarných, výkonných a súdnych procesoch", čo "oslabuje efektivitu vlády a dôveru verejnosti a 'dáva pozvánku' korupcii".