Bieloruská polícia zadržala niekdajšieho veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu, ktorý vlani vyjadril solidaritu s protestmi po sporných prezidentských voľbách vo svojej vlasti, odsúdil násilné potlačenie demonštrácií a neskôr rezignoval. S odvolaním sa na bieloruskú ľudskoprávnu organizáciu Vjasna o tom dnes informovala agentúra Interfax.
Bezpečnostné zložky o deň skôr vykonali domové prehliadky u Leščeňu a ďalších zástupcov opozičnej platformy Schod, ktorá podľa opozičného televízneho kanálu Belsat vznikla ako alternatíva k provládnemu Všebieloruskému ľudovému zhromaždeniu a ktorej cieľom je začať a uľahčiť dialóg medzi ľuďmi a úradmi.
Leščeňa ešte ako bieloruský veľvyslanec na Slovensku vlani v polovici augusta vystúpil proti násilnému rozohnaniu protestov, ktoré v jeho vlasti vypukli po sporných prezidentských voľbách. Podľa oficiálnych výsledkov v nich opäť zvíťazil dlhoročný autoritársky vodca Alexandr Lukašenko.
Opozícia, Európska únia a niektoré ďalšie krajiny sa však domnievajú, že výsledky boli sfalšované a že v skutočnosti zvíťazila opozičná kandidátka Svjatlana Cichanouská. Polícia proti demonštráciám brutálne zasiahla, desaťtisíce ľudí zatkla.
"Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest na pokojné pochody, aby bol ich hlas vypočutý," uviedol vtedy Leščeňa na videu a dodal, že ho šokoval zásah bezpečnostných zložiek, ktoré podľa neho oživili tradíciu sovietskej tajnej polície NKVD v "tolerantnom európskom Bielorusku 21. storočia".
Niekoľko dní po svojom vystúpení veľvyslanec podal rezignáciu. V septembri bol zbavený diplomatickej hodnosti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca kvôli tomu, že sa dopustil "konania znevažujúceho štátnu (diplomatickú) službu", napísal dnes Interfax. Kvôli čomu bol teraz zadržaný, zatiaľ nie je jasné. Podľa portálu televízie Belsat bezpečnostné zložky zadržali viac delegátov platformy Schod, ale niektorých už prepustili. Leščeňa zostáva vo väzbe.
Bieloruské úrady v poslednej dobe zvýšili tlak na mimovládne organizácie a nezávislé médiá v krajine - len v júli podnikli podľa organizácie Vjasna cez 200 razií v kanceláriách alebo domovoch aktivistov a novinárov.