StoryEditor

Tienisté stránky gréckeho zázraku

04.03.2004, 23:00

Recesia? Toto slovo používa grécky minister hospodárstva a financií Nikos Christodoulakis len v súvislosti s inými štátmi, pulz gréckej ekonomiky teraz určuje konjunktúra. Z jeho hľadiska dodal štatistický úrad údaje o jej vývoji za vlaňajší rok v správnom čase. Najvýznamnejší z nich: hrubý domáci produkt krajiny vzrástol o úctyhodných 4,7 percenta a inflácia klesla v januári na 2,5 percenta, čo je najnižší stav za posledné štyri roky. "Tieto čísla prekonávajú všetky očakávania," neskrýva radosť Christodoulakis. Aj predpovede na tento rok sú optimistické, väčšina odborníkov očakáva, že pozitívny trend sa udrží.
Napriek tomu sa však vládne Panhelénske hnutie (Pasok) musí o svoju pozíciu obávať - takmer po 22 rokoch. Mnohí Gréci už majú "starých" tvárí v politike dosť. Možno aj preto sa doterajší premiér Kosta Simitis už v januári vzdal predsedníctva v strane a kreslo prenechal 51-ročnému Jorgosovi Papandreuovi, mladšiemu o 17 rokov. Aj tak však opoziční konzervatívci majú v prieskumoch verejnej mienky náskok o dobré tri percentá.
Ani Európska komisia sa o gréckom hospodárstve nevyjadruje príliš optimisticky a priamo kritizuje dva faktory: nedostatočnú konkurenčnú schopnosť Grécka a fiškálnu nerovnováhu. Krajina je silne zadlžená a cieľ, vytýčený ešte v roku 2001 - vyrovnaný rozpočet - sa sústavne vzďaľuje. O prepad rozpočtu sa postarali predovšetkým výdavky v súvislosti s pripravovanými olympijskými hrami, Európska komisia preto tohtoročný rozpočtový deficit krajiny odhaduje na 2,4 %.
Predvolebných sľubov však obe politické zoskupenia rozdávajú nadostač. Týkajú sa vyšších dôchodkov i bohatých subvencií pre roľníkov, pamätá sa aj na zníženie daní na tridsať či dvadsaťpäť percent. Ako ich však financovať, o tom už slovo nepadne. (hn/gaf)

Mali by sme sa inšpirovať Írskom
Rozhovor s Costasom Karamanlisom, vodcom gréckej opozičnej strany Nová demokracia

Terajší premiér Simitis sa už do nadchádzajúcich volieb nezapája. Bol by vám v úlohe protivníka milší ako nový predseda socialistov Jorgos Papandreu?
- Simitis nekandiduje, lebo vie, že by prehral. Ľutujem, že sa takto vyhne priamemu meraniu síl. V zásade však nejde o osoby, lež o nesprávnu politiku, za ktorú je zodpovedný rovnako aj Papandreu. Grécko je symbolickým posledným vagónom Európskej únie. Nezamestnanosť je vysoká, korupcia prekvitá, zdravotníctvo a školstvo sú v zlom stave. Veríme, že Gréci si želajú inú politiku.

Ale Grécko dosahuje najvyšší hospodársky rast v eurozóne.
- Ako dlho taký trend vydrží? Socialisti premeškali príležitosť na nápravu nedostatkov. Simitis stratil kontrolu nad štátnym rozpočtom. Deficit rastie.

Čo by ste v hospodárskej politike robili inak?
- Verejná správa musí byť efektívnejšia a prehľadnejšia, proti korupcii treba bojovať, potrebujeme zjednodušený daňový systém. V oblasti energetiky, dopravy a spojov je nutné odstrániť reguláciu. Verím v dynamické hospodárstvo, ktoré sa vďaka nízkym daniam otvára novým podnikom. Príklad Írska ukazuje, ako má vyzerať úspešná hospodárska politika.

Ste za vstup Turecka do Európskej únie?
- Mám mnoho dôvodov podporovať európsku perspektívu tejto krajiny. Turecko integrované do Európy bude pre nás lepším susedom. Ale ešte skôr musí Ankara splniť požadované kritériá. (hn/gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. november 2024 05:53