25. jún 1991
Slovinsko vyhlásilo nezávislosť od Belehradu a absolútna väčšina občanov novej krajiny to odsúhlasila v referende. Juhoslovanská armáda najprv zasiahla, no boje sa skončili už o desať dní, keď EÚ dohodla prímerie.
Nezávislosť vyhlásilo aj Chorvátsko, no ešte ďalšie štyri roky pretrvávali na území krajiny síce sporadické, no niekedy ťažké boje. Srbi sa nakoniec úplne stiahli a srbská enkláva východného Slavónska sa navrátila pod chorvátsku správu v roku 1998.
17. septembra 1991
Macedónsko sa odtrhlo od federálnej Juhoslávie a jeho nezávislosť podporilo v referende 74 percent voličov. Medzinárodné uznanie krajiny pozastavil postoj Grécka, ktoré namietalo proti využívaniu helénskeho názvu a symbolov, ich vzájomné vzťahy sa viac-menej normalizovali v roku 1995.
3. marca 1992
Po referende bojkotovanom bosnianskymi Srbmi vyhlásila nezávislosť Bosna a Hercegovina. V rokoch 1992 -- 1995 sa v oblasti rozpútala vojna, miestna vláda podporila proti Srbom a neskôr väčšinovým Moslimom bosnianskych Chorvátov.
21. novembra 1995
Prezidenti Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Srbska, Franjo Tudjman, Alija Izetbegovič a Slobodan Miloševič parafovali mierovú dohodu o Bosne a ukončili tak niekoľkoročné krviprelievanie.
15. marca 2002
Belehrad a Podgorica sa dohodli na zániku Juhoslovanskej zväzovej republiky a vytvorení nového spoločného štátu Srbska a Čiernej Hory.