Radikálne hnutie Taliban pokračuje v ťažení Afganistanom a len za dnešok sa zmocnilo správnych stredísk ďalších šiestich provincií. V rukách povstalcov je tak teraz už 18 z celkových 34 provinčných metropol. Rýchly postup Talibanu prinútil viacero krajín, vrátane Spojených štátov a Spojeného kráľovstva, urobiť kroky na ochranu a stiahnutie svojich pracovníkov z krajiny.
Vo štvrtok večer vzbúrenci obsadili dvanástu provinčnú metropolu Kandahár a do rána aj metropoly provincií Hílmand Laškargáhu a Ghor Čaghčarán. Rovnaký osud potom počas dňa podľa agentúr AP a AFP postupne stretol zábulský Kalát, uruzganský Tarín Kút, Púli Alam v Lógare a Kaláje Nau v provincii Badghis.
Briti sa môžu vrátiť
Podľa niektorých expertov sú bojovníci Talibanu teraz vojensky najsilnejší od roku 2001 a pod kontrolou majú asi 65 percent územia Afganistanu, odkiaľ sa začali koncom apríla sťahovať vojaci Spojených štátov a NATO. Rýchly postup radikálov prinútil niektoré krajiny ku krokom na ochranu a stiahnutie svojich pracovníkov. Spojené štáty tam s týmto cieľom posielajú 3000 vojakov a Británia 600.
Britský minister obrany Ben Wallace povedal, že Británia by sa mohla do Afganistanu vrátiť. Podľa neho by sa tak stalo, keby v krajine začala pôsobiť teroristická sieť al-Kájda a ohrozovala by Západ.
Na zabezpečenie svojich ľudí v Afganistane sa chystá aj Praha. Český minister zahraničia Jakub Kulhánek na sobotu zvolal krízový štáb ministerstva, ktorý bude riešiť praktické kroky na ochranu zamestnancov ambasády v Kábule a spolupracovníkov Českej republiky. Ministerstvo obrany oznámilo, že vybralo afganských tlmočníkov, ktorým poskytne pomoc. Primárne budú spolupracovníkom českej armády ponúknuté peniaze, vylúčené nie je ani ich premiestnenie do Česka.
Rusi zatiaľ zostávajú
Humanitárna organizácia Človek v tiesni uviedla, že svojich zahraničných pracovníkov z Afganistanu už stiahla. Zostávajú tam miestni zamestnanci, o ktorých bezpečnosť sa organizácia stará na mieste.
Rusko na rozdiel od iných krajín v súčasnosti nezvažuje evakuáciu svojho veľvyslanectva v Kábule. Agentúre TASS to povedal osobitný splnomocnenec prezidenta Vladimira Putina pre Afganistan Zamir Kabulov, ktorý okrem iného označil za nesprávne odhady Washingtonu, že by povstalci mohli dobyť Kábul už o dva až tri mesiace.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dnes poukázal na to, že výrazné bojové úspechy Talibanu prehlbujú humanitárnu krízu, a vyzval susedné krajiny, aby svoje hranice s Afganistanom ponechali otvorené. Podľa Svetového potravinového programu (WFP) má kríza v Afganistane všetky znaky humanitárnej katastrofy, zhruba tretina obyvateľov Afganistanu nemá zabezpečené zásobovanie potravinami. Na pomoc sú pritom odkázané dva milióny detí.
Niektoré európske štáty, vrátane Francúzska a Nemecka, kvôli bezpečnostnej situácii v Afganistane pozastavili deportácie neúspešných afganských žiadateľov o azyl. Česká republika tak neurobí, povedal portálu iDnes minister vnútra Jan Hamáček. K žiadostiam o azyl Česko podľa neho pristupuje individuálne. "Žiadne paušálne podmienky dávať nebudeme," dodal.