Členovia povstaleckého hnutia Taliban, ktoré nedávno ovládlo Afganistan, chodia od dverí k dverám, hľadajú bývalých spolupracovníkov krajín NATO a zvrhnutej afganskej vlády a vyhrážajú sa ich rodinným príslušníkom.
Podľa portálu BBC to uvádza správa nórskej organizácie, ktorá spracováva spravodajské informácie pre OSN.
Talibanci od prevzatia moci sľubujú, že sa nikomu nepomstia. Mnoho západných expertov a politikov sa však obáva, že sa ich postoje príliš nezmenili od 90. rokov minulého storočia, kedy viedli v Afganistane represívny islamistický režim.
"Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jedincoch a spolupracovníkoch minulého režimu, a keď sa im to nepodarí, zameriavajú sa na ich rodiny, ktoré zatýkajú a trestajú podľa svojho výkladu práva šaría," uvádza správa.
"Vo zvlášť veľkom ohrození sú jedinci v ústredných pozíciách v armáde, polícii a vyšetrovacích jednotkách," pokračuje dokument.
Taliban si podľa nórskych expertov vedie zoznam ľudí, ktorých sa snažia nájsť. Podľa šéfa organizácie, ktorá správu vypracovala, je pritom každý človek na zozname vo veľkom nebezpečenstve, pretože nie je vylúčené ani to, že ich začnú Talibanci hromadne popravovať.
Hovorcovia Talibanu v posledných dňoch vyhlasovali, že si povstalci nechcú vytvoriť žiadnych vonkajších alebo vnútorných nepriateľov. Sľúbili tiež amnestiu pre všetkých členov bezpečnostných zložiek bývalého režimu i tých, ktorí spolupracovali s cudzími mocnosťami.
Západné štáty i mnoho Afgancov však vyjadrením Talibanu príliš nedôveruje. Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že sa podľa neho povstalci za posledných 20 rokov nezmenili.
Podľa mnohých expertov je teraz pre Taliban jedinou motiváciou pre udržiavanie dobrých vzťahov so západnými mocnosťami snaha o medzinárodné uznanie formujúcej sa afganskej vlády.