Povstalecké hnutie Taliban vyzvalo afganských imámov, aby nabádali obyvateľov krajiny k jednote pri prvej piatkovej modlitbe od chvíle, keď Talibanci zvrhli doterajšiu vládu a chopili sa moci v krajine.
Proti vláde Talibanu v posledných dňoch vypukli protesty v niektorých mestách vrátane metropoly Kábulu.
Spojené štáty pritom vyjadrili obavu z toho, že by v terajšej chaotickej situácii mohla podniknúť teroristický útok tamojšia odnož organizácie Islamský štát.
Hoci boli protesty prevažne malé, sú spoločne so zúfalými snahami niektorých Afgancov o odchod z krajiny znamením, že Taliban nebude mať situáciu na domácej pôde jednoduchú, poznamenáva agentúra Reuters.
Povstalci teraz volajú po národnej jednote a snažia sa obyvateľov upokojiť tiež relatívne umiernenými verejnými prejavmi, v ktorých tvrdia, že túžia po mieri, nebudú sa mstiť bývalým spolupracovníkom západných armád a budú rešpektovať práva žien.
Mnoho Afgancov však prehláseniam povstalcov nedôveruje. Mimovládne organizácie tiež prichádzajú so správami o tom, že Talibanci aktívne pátrajú po bývalých kolegoch zahraničných vlád a zvrhnutej afganskej vlády a vyhrážajú sa ich rodinám.
Bezpečnostný poradca amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan dnes vyhlásil, že sa USA pozorne sústredia na nebezpečenstvo teroristického útoku najmä od krídla Islamského štátu, ktoré operuje v Afganistane a Pakistane, zvaného ISIS-K, ktoré je dlhoročným úhlavným nepriateľom Talibanu.
Z medzinárodného letiska v Kábule medzitým naďalej pokračujú evakuácie prostredníctvom masívneho leteckého mosta. Podľa nemenovaného činiteľa NATO sa podarilo z krajiny dostať za posledných päť dní cez 18-tisíc ľudí.
Odletové haly medzinárodného letiska sú pritom podľa neho naďalej zaplavené ďalšími civilistami, ktorí sa chcú dostať preč z krajiny. Cieľom Severoatlantickej aliancie je tak cez víkend zdvojnásobiť terajšie tempo evakuácie. O situácii v krajine dnes budú rokovať na mimoriadnom zasadnutí ministri zahraničných vecí krajín NATO.
Sullivan uviedol, že USA presne nevedia, koľko ich občanov sa stále nachádza v Afganistane. Bidenova vláda je však podľa neho odhodlaná dostať do evakuačných lietadiel akéhokoľvek Američana, ktorý o to amerických činiteľa požiada.
"Nadviazali sme teraz kontakt s Talibanom, aby sme umožnili bezpečný priechod ľuďom na letisko a to v túto chvíľu funguje a Američania aj ohrození Afganci sa dostávajú na letisko," povedal Sullivan. Varoval však, že sa v terajšej situácii nemožno spoľahnúť na to, že bude súčasné usporiadanie pokračovať relatívne bezproblémovo aj naďalej.