Slovensko bude mať po vstupe do Európskej únie 14 poslancov Európskeho parlamentu, hoci Zmluva z Nice mu prideľuje len 13 kresiel. Do únie v roku 2004 totiž nevstúpia Rumunsko a Bulharsko a väčšina z 50 poslaneckých miest, ktoré im patria, sa prerozdelí medzi 25 členských krajín. Ministri zahraničných vecí EÚ sa v utorok v Luxemburgu dohodli na spôsobe tohto prerozdelenia, ktoré však nezverejnili. Medzi novinárov sa však včera dostal dôverný dokument, z ktorého vyplýva, že Slovensko získa až do prijatia Rumunska a Bulharska pravdepodobne v roku 2007 jedno poslanecké kreslo navyše.
Najviac poslancov bude mať v 25-člennej únii Nemecko, ktoré bude v europarlamente zastupovať 99 ľudí, rovnako ako to predpokladá Zmluva z Nice. Francúzsko, Británia a Taliansko budú mať po 78 poslancov (namiesto 72 podľa Nice).
Najväčšiu kandidátsku krajinu Poľsko bude zastupovať 54 poslancov. Česká republika by mala mať dočasne 21 poslancov, rovnako ako Maďarsko. Podľa Nice patrí obom krajinám po 20 poslancov, proti čomu Praha a Budapešť vytrvalo protestujú, keďže porovnateľným krajinám ako Belgicko a Portugalsko prisudzuje Zmluva z Nice po 22 poslaneckých kresiel. Tým podľa nového prerozdelenia patrí po 24 kresiel.
Celkovo bude po rozšírení o desať krajín sedieť v Európskom parlamente 726 poslancov namiesto 732, s ktorými pre 27 krajín (12 nových) počíta Zmluva z Nice. Rozhodnutie ministrov by mali zajtra na summite v Bruseli potvrdiť šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky.
StoryEditor