Podľa Grigorija Mesežnikova sa Lukašenkov režim teší priamej podpore z Kremľa.TASR
StoryEditor

Energia Bielorusov sa ešte prejaví

27.08.2021, 00:00
Pod povrchom sa stále odohrávajú rôzne aktivity namierené proti Lukašenkovmu režimu, tvrdí pre HN politológ Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky.

Keď vlani v auguste eskalovali protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, očakávali ste, že jeho režim čoskoro padne?
Áno, v tomto smere som bol optimistickejší, než aká je napokon skutočnosť. A to aj vzhľadom na to, aké obrovské množstvo ľudí protestovalo proti režimu. Podľa štatistík a odhadov pomerne blízkych realite sa na demonštráciách po celom Bielorusku zúčastnilo viac ako 1,3 milióna ľudí. Bolo to dovtedy niečo nevídané. Najmä oproti minulosti, keď sa síce tiež konali protesty, ale nikdy neboli také intenzívne ako vlani. Počítal som teda s tým, že v priebehu niekoľkých mesiacov dôjde k zmene režimu.

Prečo k tomu nakoniec nedošlo?
Zaúčinkovali tam rôzne faktory, ktoré túto zmenu znemožnili. Stále si však myslím, že energia a étos, ktoré ľudia vtedy prejavili vo svojom boji za slobodu, určite neboli zmarené. Ešte sa musia nejakým spôsobom prejaviť, hoci nevieme presne, kedy sa tak stane. Pretože Alexandr Lukašenko absolútne stratil podporu väčšiny bieloruskej spoločnosti. Pri moci sa drží iba vďaka svojim represívnym zložkám a pomoci z Moskvy.

Mnohí experti prirovnávali vlaňajšie protesty v Bielorusku k revolučnej vlne v strednej a vo východnej Európe v roku 1989. Súhlasíte s nimi?
Je tu naozaj niekoľko paralel, ale aj rozdielov. Spoločné prvky spočívali v tom, že rovnako ako občania v krajinách strednej Európy, tak aj ľudia v Bielorusku veľmi túžili po slobode. Takpovediac už mali plné zuby totalitných režimov. Hlavný rozdiel bol v tom, že hoci v strednej Európe išlo o nedemokratické režimy, tak s výnimkou Rumunska nemali potenciál na nejaký tvrdý zásah proti obyvateľom. Ich významní predstavitelia ani silové zložky neuvažovali o tom, že by boli schopní zabíjať ľudí na námestiach a uliciach.

Naopak, Lukašenko neváha použiť ani najbrutálnejšie metódy...
Áno, v tomto je naozaj iný, rozhodne mal a stále má odhodlanie zabíjať. Aj toto dokazuje, že to je vyslovený diktátor.

Prečo to robí?
Tento človek sa reálne obáva toho, že keď stratí moc, tak môže dopadnúť ako najhorší zločineckí diktátori, napríklad typu bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ta...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-25 15:05:06 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že zmarilo útok dronov z Litvy. Vilnius to označil za nezmysel 02 - Modified: 2024-04-25 14:07:07 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že zabránilo dronovým útokom z Litvy. Vilnius to odmieta 03 - Modified: 2024-04-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Šéf kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku pre HN: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. apríl 2024 21:12