Jedným z dôvodov zvýšeného tlaku na odchod Junckera z čela komisie je podľa britského denníka jeho "škodoradosť" z výsledku britského referenda, v ktorom sa voliči rozhodli pre odchod z európskeho bloku, ale aj snaha bývalého luxemburského premiéra využiť takzvaný brexit k prehĺbeniu európskej integrácie.
Podľa ST aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá Junckera v roku 2014 do čela EK presadila, začala považovať Luxemburčana za "súčasť problému".
Podľa zdroja citovaného britským denníkom podráždil Juncker nemeckých predstaviteľov napríklad aj stretnutím so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, ktorá chce nadviazať priame rokovania s Európskou komisiou o možnostiach zotrvania Škótska v únii. Za provokatívne označil aj jeho výroky o možnej nezávislosti Škótska a Severného Írska po brexite, ktoré predniesol Juncker v nemeckej televízii.
S počínaním luxemburského expremiéra na čele Európskej komisie sú nespokojné aj ďalšie štáty EÚ, píše ST. K odchodu Junckera vyzval napríklad poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski a tiež český šéfdiplomat Lubomír Zaorálek nedávno poznamenal, že Juncker nie je podľa neho mužom na svojom mieste. Správanie predsedu EK po oznámení výsledkov britského referenda označil estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves za "odporné".
Podľa britského denníka sa roja špekulácie, že Junckera trápia aj závažné zdravotné ťažkosti, ktoré mu nedovoľujú plne vykonávať náročnú funkciu, a príčinu jeho často nevypočítateľného a zmäteného správanie mnoho ľudí vidí aj v údajnom probléme s alkoholom. Opitý vraj bol napríklad pri rokovaní s tureckým prezidentom Erdoganom či s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom.