Nigel Farage a Jean-Claude JunckerReuters
StoryEditor

Potkany, ktoré opúšťajú potápajúcu sa loď. V Bruseli sa pustili do víťazov brexitu

05.07.2016, 14:51
Autor:
TASRTASR
Nigel Farage aspoň teraz bude mať čas na to, aby míňal svoj európsky plat, odkázal mu Guy Verhofstadt.

Tí, ktorí viedli kampaň za brexit teraz dokazujú, že nie sú vlastenci, pretože opustili loď. Týmito slovami dnes v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu opísal situáciu v Británii predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. K jeho kritike sa pridali viacerí lídri politických skupín v EP.

Junckerove slová boli jasným odkazom na postoj bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona a lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea, ktorí boli dôležitými osobnosťami v tábore za odchod Británie z EÚ a ktorí sa vzdali zodpovednosti za ďalší osud krajiny po referende o brexite. Johnson oznámil, že nebude kandidovať na lídra Konzervatívnej strany, a teda ani na funkciu predsedu vlády a Farage sa vzdal šéfovania euroskeptickej srany UKIP.

"Včerajší usmiati hrdinovia brexitu sú tragickými hrdinami dneška," skonštatoval Juncker počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu. Podľa jeho slov v ich prípade nemožno hovoriť o vlastencoch ale skôr o "retronacionalistoch", lebo "vlastenci neopúšťajú loď, keď sa situácia zhorší, ale zostávajú na lodi".

Šéf exekutívy EÚ upozornil, že je nepochopiteľné, že šampióni brexitu zrazu potrebujú niekoľko mesiacov na to, aby sa dohodli na tom, ako ďalej konať.

"Nechápem, prečo tábor brexitu potrebuje celé mesiace na to, než zistí čo treba robiť," priznal Juncker. Podľa jeho slov sa dalo očakávať, že títo ľudia mali konkrétny plán v prípade víťazstva, ale teraz namiesto toho, aby tento plán predložili, "opúšťajú loď".

S podobnými slovami pred europoslancami dnes vystúpil aj bývalý belgický premiér a líder frakcie liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt, podľa ktorého správanie víťazov brexitu pripomína "potkany, ktoré opúšťajú potápajúcu sa loď". Na adresu Faragea, ktorý sa nevzdal poslaneckého kresla v EP, Verhofstadt uviedol, že po odchode z UKIP bude mať aspoň čas míňať svoj európsky plat.

Líder ALDE pripomenul, že brexit je "politické zemetrasenie" pre EÚ, ktorá sa musí zreformovať a nový projekt s menom EÚ musí byť predložený jej občanom. Tí nie sú proti Európe, ale "proti súčasnej podobe Európy", ktorá je odborníkom najmä na vytváranie legislatívy a rôznych regulačných opatrení, pričom zlyháva pri riešení veľkých kríz.

"Chaos bol posilnený Farageom a Johnsonom, ktorí sa rozhodli opustiť loď. Takéto správanie je neprijateľné. Dôveryhodnosť politiky je naštrbená takýmto nezodpovedným správaním," opísal situáciu v Británii šéf frakcie európskych ľudovcov v EP Manfred Weber.

Británia oznámila, že plánuje formálne rokovania o jej odchode z EÚ až po zvolení nástupcu súčasného premiéra Davida Camerona, čo môže znamenať, že rokovania medzi Londýnom a Bruselom začnú až v roku 2017.

01 - Modified: 2023-09-25 12:04:06 - Feat.: - Title: Európski výrobcovia elektromobilov nechcú platiť vyššie dane. Žiadajú zmenu pravidiel vývozu do Británie 02 - Modified: 2023-09-23 16:14:46 - Feat.: - Title: "Brexit bol obrovskou chybou." Stovky ľudí demonštrovali za opätovný vstup Británie do Európskej únie 03 - Modified: 2023-09-18 15:31:38 - Feat.: - Title: Britský premiér Sunak odmieta rokovania o novej obchodnej dohode s Euróskou úniou 04 - Modified: 2023-07-18 12:31:24 - Feat.: - Title: Sklamanie? Viac než polovica Britov považuje brexit za chybu, ukazuje prieskum 05 - Modified: 2023-06-22 20:32:07 - Feat.: - Title: Iba 18 percent podporovateľov Brexitu považuje odchod z Európskej únie za úspech, ukazuje prieskum
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 07:46