Plánovanie a príprava Británie na vojnu v Iraku boli úplne neprimerané. Uvádza to podľa agentúry Reuters správa vyšetrovacej komisie vedená bývalým vysokým úradníkom Johnom Chilcotom.
Právny základ pre britskú vojenskú akciu v Iraku nebol podľa komisie vôbec uspokojivý a nemožno tvrdiť, že invázia z roku 2003 bola legálna, tvrdí vyšetrovacia skupina.
Hrozba irackých zbraní, ktorá sa udávala ako dôvod k zásahu a bola označovaná za istú, nebola podľa komisie odôvodnená. Británia sa pripojila k invázii v Iraku skôr, než sa využili všetky mierové možnosti.
Intervencia bola zle vedená
Vtedajší britský premiér Tony Blair bol podľa správy tiež varovaný, že invázia v Iraku môže zvýšiť hrozbu zo strany teroristickej siete al-Kájda proti Británii.
Predvídať sa tiež mala nestabilita, akú v Iraku vojenský zásah môže vytvoriť. Blair a jeho vláda ale úmyselne nezviedol parlament či britskú verejnosť ohľadom situácie v Iraku pred inváziou, tvrdí komisia.
Tvrdo ale komisia podľa agentúry AP odsúdila politické, spravodajské a vojenské plánovanie invázie. Tiež je podľa jej predsedu Johna Chilcota presvedčená, že rozmiestnenie britských síl v Iraku neskončilo valným úspechom. Iračania ohromne trpeli intervenciou, ktorá bola v ich krajine zle vedená, uviedla vyšetrovacia skupina.
Protivojnoví aktivisti a príbuzní 179 britských vojakov, ktorí v Iraku zahynuli, podľa agentúry AP dúfajú, že správa Chilcotovho tímu umožní stíhať expremiéra Blaira pre prípadné vojnové zločiny.
Blair si za rozhodnutím stojí
Britský expremiér Tony Blair v reakcii na zverejnenie nebývalo kritickej správy Chilcotovej komisie o vojne v Iraku povedal, že na seba berie všetku zodpovednosť za chyby, ktoré sa pred zapojením krajiny do konfliktu stali.
Uviedol však tiež, že sa o účasti vo vojne rozhodoval v dobrej viere a že stále verí, že odstránenie irackého diktátora Saddáma Husajna bolo správnou vecou.
"Správa by mala ukončiť obvinenia z konania v zlej viere, z klamstiev alebo podvodu. Či už ľudia s mojim rozhodnutím zapojiť sa do vojenskej akcie proti Saddámovi Husajnovi súhlasia alebo nie, urobil som ho v dobrej viere, pretože som veril, že je to v najlepšom záujme krajiny," uviedol bývalý ministerský predseda, ktorý zapojenie Británie do bojov v Iraku po boku USA v roku 2003 schválil.
Blair však zároveň pripustil, že kritika týkajúca sa prípravy a plánovania britskej účasti v irackej vojne stojí na reálnych základoch. "Beriem na seba plnú zodpovednosť za všetky chyby, bez akýchkoľvek výnimiek a výhovoriek," uviedol.